„Úniky informací z policejního vyšetřování jsou popřením základních principů právního státu. V takovém případě je totiž zcela jedno k jakým závěrům policie dospěje. O vině je mediálně rozhodnuto a následuje soudce lynč, minimálně v politické rovině,“ sdělil hejtman na tiskovém briefingu pro novináře.

Radnice
Primátor zadal kontrolu veřejných zakázek kvůli liberecké korupční kauze

Půta přiznal, že na žádost policie jí 9. dubna odevzdal telefon a počítač. Obsah Příkazu k domovní prohlídce, od jejíhož provádění policie upustila, vnímá za skandální. Se svými právníky ho prošel bod po bodu a došli k závěru, že všechna podezření vůči jeho osobě obsažená v tomto Příkazu jsou účelové spekulace. „Nařízenou domovní prohlídku považuji za účelovou snahu mě mediálně poškodit. A zároveň najít jakékoliv informace, které by mě mohly propojit s dalšími osobami a kauzami,“ zdůraznil s tím, že v dokumentu nejsou uvedeny žádné důkazy a ani odkazy na odposlechy, ze kterých je pravděpodobně čerpáno.

Na libereckou korupční kauzu v minulosti zareagovalo předsednictvo hnutí ANO v Libereckém kraji, které se rozhodlo vyzvat hejtmana Libereckého kraje k okamžité rezignaci. „Hlavním důvodem našeho postoje je, že v případě hejtmana Martina Půty z hnutí Starostové pro Liberecký kraj, které je součástí STAN, se různá vyšetřování, potažmo obvinění a podezření z korupce, objevují opakovaně,“ stálo v prohlášení volebního hnutí ANO, které poukázalo na starší korupční kauzu kolem kostela sv. Máří Magdalény. Aféra kolem přestavby kostela za 65 milionů se táhne už od roku 2014. V ní byl Půta nepravomocně osvobozen, Vrchní soud v Praze totiž v neveřejném jednání zrušil osvobozující rozsudek. „Z kauzy kolem rekonstrukce kostela už vím, že když z mnoha hodin odposlechů vystřihnete deset vět, které se vám hodí, tak můžete napsat jakýkoliv příběh. A na vlastní kůži jsem také poznal, že k soudu se jako obžalovaný můžete dostat i bez důkazů a víc než devět let marně čekat na spravedlnost,“ okomentoval Půta.

Dohra nelegálního hazardu v Libereckém kraji.
VIDEO: Liberečtí celníci zabavili automaty za 3 miliony, policie stíhá 14 lidí

Hejtman bude žádat prošetření, jak vznikl obsah Příkazu k domovní prohlídce, jehož prosté zveřejnění by stačilo k likvidaci každého politika. Zároveň bude žádat prošetření, jak se informace z Příkazu dostaly, v rozporu se zákonem, k Jaroslavu Tauchmanovi ze serveru Náš Liberec. „Nerozporuji, že policie dělá svoji práci. Rozumím tomu, že prověřuje skutečnosti, které zjistí a týkají se veřejných zakázek a projektů kraje. Ostatně jak já, tak i další radní nebo zastupitelé, chodíme často podávat vysvětlení k různým podezřením. I to je naše práce. Tyto případy ale nesmějí být zneužívány k dehonestaci už ve stádiu prověřování. Chci zdůraznit, že to není poprvé, kdy Policie ČR prověřuje rozhodování vedení kraje. Nikdy však nebyly zneužity k politické propagandě a osobní dehonestaci jako v tomto případě,“ doplnil.

Aktuální záležitost by se měla týkat plánované výstavby obří elektrárny v Ralsku. Liberecký kraj začal o fotovoltaice uvažovat na podzim roku 2021 v souvislosti s energetickou krizí a nárůstem cen energií. Potom byla zpracována studie Vysoké školy báňské Ostrava, která je veřejně dostupná a byla projednávána ve speciální komisi pro rozvoj a revitalizaci Ralska. Probíhají předběžné tržní konzultace, které nebyly ukončeny. „Projekt FVE Ralsko považuji za ukázkový způsob využití brownfieldu. Cílem kraje je vznik energetického zdroje, který umožní v budoucnosti zásobovat naše nemocnice, domovy seniorů, školy a kulturní instituce obnovitelným zdrojem energie vyrobené na území Libereckého kraje. Postupujeme ve prospěch kraje a jeho obyvatel stejně jako tomu bylo při vytvoření vlastní krajské autobusové firmy,“ informoval hejtman Libereckého kraje.

Liberecká radnice.
Policie zasahovala na radnici v Liberci, zřejmě kvůli manipulaci se zakázkami

„Chtěl bych občany a obyvatele Libereckého kraje informovat o tom, že se nechystám rezignovat na funkci hejtmana. Jsem připraven v krajských volbách letos v září usilovat o vaši důvěru a obhajovat práci vedení kraje a své kroky v uplynulých 12 letech. O našem kraji naštěstí rozhodují občané ve volbách, a ne lidé s nadpřirozenou schopností získávat neveřejné materiály z policejního vyšetřování,“ dodal Martin Půta.

Mohlo by vás zajímat: Unikátní trofej čeká na vítěze NBL. 3D tiskaři z Liberce se u výroby zapotili

Zdroj: Česká basketbalová federace