Slavnostní osvětlení, slavnostní atmosféra, slavnostní hudba v podání prestižního jabloneckého sboru Iuventus, gaude! To vše provázelo ve čtvrtek v podvečer udílení prestižních ocenění Pocta hejtmana Libereckého kraje. Slavnostní večer se uskutečnil u příležitosti 96. výročí Dne vzniku samostatného československého státu.

„Jsem přesvědčen o tom, že si musíme připomínat naši minulost a slavit velké chvíle i historické milníky našich národních dějin. Neměli bychom ale zapomínat ani na méně slavná nebo smutná výročí, stejně jako na okamžiky selhání. Také ty k naší historii patří a mohou pro nás být poučením, inspirací a východiskem při dalším rozhodování," připomněl na úvod svého projevu hejtman. Především ale poděkoval lidem, kteří jsou svou prací pro druhé příkladem hodným následování. Ti, ať už byli na ocenění nominováni za výsledky ve své profesi, nebo za svou dobrovolnou a nezištnou práci ve prospěch ostatních, se shodli na jednom. „Pokud člověk může dělat celý život práci, kterou má rád, je to veliké štěstí."

Kromě oceněných osobností a pozvaných hostů veřejného a kulturního života, se večera zúčastnili třeba moderátorka České televize Marcela Augustová nebo rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs. Patřili totiž k těm, jež pronesli krátké osobní představení laureátů. Marcela Augustová tak přišla poděkovat kolegovi Martinu Chaloupkovi, který byl v 90. letech kameramanem České televize v liberecké redakci. Zdeněk Kůs zase vyzdvihl osobní i profesní vlastnosti MUDr. Richarda Lukáše, přednosty liberecké traumatologie, která se pod jeho vedením zařadila mezi špičková evropská pracoviště.

Myšlenka na ocenění vznikla před lety při přípravě publikace věnované výrazným tvářím Libereckého kraje. Čestné uznání a zlatý dukát uděluje hejtman u příležitosti výročí vzniku samostatného Československa.

V uplynulých letech získalo ocenění už 48 osobností, mezi nimi autor horského hotelu Ještěd architekt Karel Hubáček, nebo horolezec Josef Rakoncaj, který jako jediný Čech zdolal dvakrát druhou nejvyšší horu světa K2. Letos odborná porota vybírala z 29 navržených osobností.

Oceněné osobnosti

Jaroslav Bejvl, sklář a medailér - (1941) V roce 1962 se stal návrhářem svítidel dnešní akciové společnosti Preciosa-Lustry v Kamenickém Šenově. Od roku 1969 po současnost navrhl desítky světelných objektů pro prestižní klienty. Jeho tvorba je zastoupena na mnoha místech světa, například v opeře v Teheránu nebo v prostorách hotelu Ritz Carlton ve Filadelfii, ale najdete ji i v pražském Stavovském divadle. Je také autorem návrhu medaile s prezidentem T. G. Masarykem. Ocenění získal za celoživotní přínos v oblasti sklářství a medailérství.

Martin Chaloupka, bývalý kameraman ČT(1947) Pábitel, neúnavný organizátor společenského a veřejného života v Kryštofově Údolí. Z obce díky svým nápadům udělal jeden z turistických taháků kraje. Lidé sem jezdí nejen do jeho muzea betlémů, které v době Adventu oživuje betlémem Josefa Jíry, ale i kvůli třetímu českému orloji u nás, který vybudoval ze staré trafostanice a vyzdobil řezbářskými díly Václava Plechatého. Ocenění získal za celoživotní přínos v oblasti zachování lidových tradic v regionu.

Vlasta Landová, učitelka, jednatelka Sokola(1937) Dlouholetá učitelka a později ředitelka ZŠ v Chotyni. Je spoluautorkou učebnice matematiky pro nižší ročníky ZŠ. Od roku 1957 pracovala v tělocvičné jednotě Slavoj, později Sokol v Chotyni. Spolu s Jarinou Žitnou a Josefem Máchou byli hlavní hybnou silou při obnovení župy Ještědské v roce 1990. Od obnovení župy Ještědské byly již tři celorepublikové slety pod Ještědem každého se zúčastnilo 5 až 6 tisíc cvičenců. Svou práci provádí dobrovolně a bez nároků na odměnu. Ocenění získala za celoživotní přínos v oblasti rozvoje sportu a práce s mládeží.

MUDr. Richard Lukáš, přednosta traumacentra(1953) V krajské nemocnici pracuje od roku 1978. Od roku 2007 je přednostou Traumatologicko-ortopedického centra se Spinální jednotkou KNL. Je členem České chirurgické společnosti, vicepresidentem České spondylochirurgické společnosti a členem výboru České společnosti pro úrazovou chirurgii. Vyučuje na 1. lékařské fakultě a 1. ortopedické klinice UK. Je vzorem lékaře vizionáře a především díky jeho snaze a úsilí má Liberec heliport. Ocenění získal za za významný přínos v oblasti medicíny.

Otfried Preussler, spisovatel, in memoriam( 1923 2013) Liberec nemá podle odborníků ve světě známějšího rodáka, než Otfrieda Preusslera. Ve světě je známý především jako autor literatury pro děti a mládež. Přední místo v ní zaujímá např. Malá čarodějnice, u nás proslavená stejnojmenným večerníčkem z tvůrčí dílny Zdeňka Smetany, nebo pozoruhodný příběh lužického chlapce Krabata, který pod názvem Čarodějův učeň působivě přenesl do takřka hororového animovaného filmu Karel Zeman. Napsal celkem 32 knih, které byly přeloženy do 55 jazyků. Ocenění získal za celoživotní přínos v oblasti literatury a kultury.

Vladimír Svoboda, starosta obce Bělá(1934) Je patrně jedním z mála lidí, který věnoval 60 let svého života rozvoji jedné obce. Bělá na Semilsku se mu stala osudem. Za svou práci pro obec nikdy nepobíral klasický plat. Přízeň lidí ho i letos vynesla do starostovského křesla. Věrnost jedné věci je pro něj typická. 51 let působil například v semilské Koloře. Od učně po ředitele. Je také nositelem nejvyššího vyznamenání mezi dobrovolnými hasiči Řádu sv. Floriána. Ocenění získal za celoživotní přínos v oblasti rozvoje obce a regionu.