Do krajských voleb znovu povede kandidátku Starostů pro Liberecký kraj. O post hejtmana budou podle zjištění ČTK usilovat také dvě ženy - Půtova bývalá náměstkyně pro zdravotnictví a sport Zuzana Kocumová, která stojí v čele společné kandidátky hnutí Změna a zelených, a Jitka Volfová, která je lídrem kandidátky nováčka krajských voleb ANO.

Už podruhé bude na hejtmana kandidovat také bývalý ředitel krajské záchranné služby, nyní poslanec Stanislav Mackovík, který je lídrem kandidátky komunistů. Naopak Lenka Kadlecová, která před čtyřmi lety vedla kandidátku ČSSD, už znovu lídrem být nechtěla. Sociální demokraty do voleb povede náměstek jabloneckého primátora Pavel Svoboda. „Myslím, že muž bude pro sociální demokracii na pozici lídra větším přínosem. Už jenom proto, že je razantnější," vysvětlila své rozhodnutí Kadlecová.

Nového lídra mají také občanští demokraté. Do čela své kandidátky pro podzimní krajské volby se rozhodli postavit krajského předsedu a starostu Frýdlantu Dana Ramzera. Před čtyřmi lety vedl ODS do voleb jablonecký primátor Petr Beitl. Volby tehdy vyhráli Starostové pro Liberecký kraj a získali 13 křesel ze 45 včetně postu hejtmana. Za nimi skončili komunisté s deseti křesly, stejný počet mandátů má třetí Změna pro Liberecký kraj. ČSSD skončila čtvrtá a má sedm křesel, poslední ODS jich má pět. K volbám tehdy přišlo 135.397 lidí, což bylo 38,55 procenta oprávněných voličů.

Pro volby do Senátu jsou zatím v Libereckém kraji známa čtyři jména. Kandidovat znovu nebude místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), který se rozhodl po 20 letech v Senátu skončit. Občanští demokraté vysílají do Senátu na Liberecku nestraníka - Martinu Bufkovou Rycheckou. Kandidátem do Senátu za ČSSD bude poslanec a bývalý skokan na lyžích Pavel Ploc. O křeslo se utká mimo jiné se starostou Chrastavy Michaelem Canovem, kterého do voleb vysílají Starostové pro Liberecký kraj. Za KSČM kandiduje někdejší liberecký policejní ředitel Jaroslav Havelka.

Další strany a hnutí zatím svého kandidáta nepředstavily. „Necháváme si zadní vrátka, ale prioritou jsou pro nás kraj a město Liberec," řekl krajský předseda Změny Jan Korytář, o němž se také v souvislosti s volbami do Senátu spekulovalo.

Před šesti lety vybírali voliči na Liberecku senátora z devíti kandidátů. Byl mezi nimi také třeba zpěvák Milan Drobný (SPOZ). Kandidát ČSSD Stanislav Eichler se tehdy dostal do druhého kola, křeslo ale v roce 2010 podruhé obhájil Sobotka. Ve druhém kole dostal 54,02 procenta hlasů.