„Já osobně jsem pro, tento návrh již padl, ale musíme jej nejprve předložit Radě kraje. Já jej rozhodně podpořím,“ přisvědčil Stanislav Eichler, hejtman Libereckého kraje.

Krajský úřad však nebude jedinou institucí, která se stará o zdraví svých zaměstnanců. Magistrát města Liberce již očkování pracovníkům nabídl a v současných dnech právě probíhá. Rozhodl se tak s ohledem na zajištění chodu radnice v případě, že by propukla epidemie. „Já se naočkovat nenechám, protože jsem zrovna nyní nachlazená, takže si myslím, že by to ani nešlo,“ svěřila se Deníku Alena Malá, pracovnice sekretariátu odboru dopravy libereckého magistrátu.

Další ze zaměstnankyň, která si však nepřála uvést své jméno, uvedla, že se naočkovat rozhodně nenechá, protože podle jejího názoru se tělo má s bacily vyrovnat samo a získat tím tak imunitu. „Co však vím, tak na našem odboru se nechávají očkovat téměř všichni,“ dodala.

Zaměstnanci nemocnice se odmítají očkovat

Kdo bezplatné očkování svých pracovníků organizovat nebude, je Krajská nemocnice v Liberci. „Dělali jsme průzkum mezi zaměstnanci, zda by o očkování proti chřipce měli zájem, ze kterého vyplynulo, že nikoliv,“ vysvětlila důvody Alexandra Kittnerová, tisková mluvčí liberecké nemocnice.

Nicméně právě nemocnice, konkrétně pak infekční oddělení, nabízí aplikaci vakcíny veřejnosti. „U nás stojí očkování dvě stovky, což jak jsme zjišťovali, je jedna z nejnižších cen,“ informuje František Stejskal, lékař z infekčního.

Krajská hygienická stanice všem lidem doporučuje, aby se letos nechali naočkovat. Poslední dva roky se sice epidemie kraji vyhýbala, ale může tomu být jinak. Ani jednou nepřekročil počet onemocnění za dva roky zpětně limit epidemie, a to dva tisíce nemocných na sto tisíc obyvatel, letos by však mohlo být podstatně hůř. „Vycházíme z údajů z jižní polokoule, kde v Austrálii překročila nemocnost až jedenáctinásobně pětiletý průměr. Podobný model můžeme v nejbližších měsících očekávat i u nás,“ varovala Jana Prattingerová, krajská epidemioložka.

Anketa: Nechali byste se očkovat proti chřipce?

Olga Šimková
55 let, Křižany
Na očkování proti chřipce chodím pravidelně každý rok, zrovna v těchto dnech mě to čeká.

Jana Baginská
64 let, Liberec
Nechci se nechat očkovat proti klasické chřipce, protože mám obavy z kanadské studie.

Lucie Bardoňová
19 let, Jablonec n. N.
Určitě se nechci nechat očkovat. Myslím si, že mám dobrý obranný systém a jsem dost odolná.

Barbora Dongresová
20 let, Jablonec n.N.
O očkování proti chřipce jsem zatím nepřemýšlela. Toto rozhodnutí nechám spíš na rodičích.

Aleš Patočka
20 let, Turnov
Nevím, ještě jsem o tom nepřemýšlel.