Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler (ČSSD) se zřejmě na podzim utká s Přemyslem Sobotkou (ODS) o křeslo v Senátu. Rozhodl o tom sobotní sněm ČSSD v Liberci. Základní organizace navrhovaly vedle Eichlera také Pavla Ploce, který uspěl ve volbách do Poslanecké sněmovny. Ploc ale nabídku odmítl. Kandidatura ještě není konečná, plány regionu může změnit předsednictvo strany, potvrdil krajský předseda sociálních demokratů a europoslanec Robert Dušek.

Třeba se Pavel Ploc ještě rozmyslí

Také Stanislav Eichler řekl, že rozhodnutí sněmu nemusí být konečné. „Je ještě dost času na to, aby si Pavel Ploc své rozhodnutí rozmyslel. Sám na něj budu apelovat, protože si myslím, že má největší šanci uspět a předsedu Senátu Přemysla Sobotku porazit,“ uvedl Stanislav Eichler.

Jak je Ploc oblíbený, ukázaly sněmovní volby, kdy bývalý skokan na lyžích získal bezmála 5600 preferenčních hlasů. Tolik jich v Libereckém kraji žádný jiný politik nedostal.

Mluvit o nástupci je ještě předčasné

Eichler zároveň řekl, že pokud by skutečně kandidoval a ve volbách uspěl, je připraven se vzdát funkce hejtmana. „Mluvit o tom, kdo by mě v takovém případě nahradil, je ale opravdu hodně předčasné, ještě jsme o tom neuvažovali,“ dodal.

V posledních sněmovních volbách na Liberecku v roce 2004 postavila ČSSD proti Přemyslu Sobotkovi Františka Vízka. V prvním kole ale získal jen 12,22 procent hlasů a do druhého kola nepostoupil. Tam se předseda Senátu, který dostal podporu 43,29 procenta volících, utkal s kandidátem komunistů Josefem Vondruškou.

Ten do druhého kola postoupil díky hlasům 14,49 procenta voličů. Sobotka tehdy zvítězil, když ve druhém kole získal 72,54 procent hlasů. Sněm sociálních demokratů také schvaloval kandidátku pro komunální volby v krajském městě.

Jejím lídrem bude třiačtyřicetiletá nová tvář ČSSD Martina Rosenbergová, která už byla pětkou kandidátky do Poslanecké sněmovny. Dvojkou kandidátky bude krajský zastupitel Roman Šotola.

Na dalších místech figurují náměstek primátora Milan Šír, radní Jana Kašparová, náměstek hejtmana pro dopravu Martin Sepp a další náměstek libereckého primátora František Hruša.

Oslovit chtějí také mladší voliče

„Po zkušenostech ve sněmovních volbách chceme v kampani do komunálních voleb a těch senátních oslovit mladší voliče,“ zdůraznil Robert Dušek. Volební kampaň podle něj ale teprve začne sociální demokracie připravovat.

V komunálních volbách ve stotisícovém Liberci vyhrála před čtyřmi lety ODS, když získala 28,89 procent hlasů a 12 mandátů v devětatřicetičlenném zastupitelstvu. Druhá skončila SOS pro Liberec, kterou volilo 14,31 procenta lidí, což jí vyneslo devět křesel. Sociální demokraté skončili až třetí, když jim hlas dalo jen 14,31 procenta voličů. ČSSD, kterou tehdy vedl do voleb Ivo Palouš, získala šest mandátů.

Poslední volby jim vynesly třetí místo

Už čtyři roky ale v Liberci vládne ČSSD spolu s ODS. Občanští demokraté ale v poslední době ztrácejí v krajském městě podporu. Ve sněmovních volbách pro ODS ve městě Liberci hlasovalo jen 21,29 procenta voličů, a tak nakonec skončili občanští demokraté druzí za vítěznou TOP 09, které dalo hlas 23,07 procenta lidí. Sociální demokraté byli ve sněmovních volbách třetí s 19,18 procenty hlasů. (čtk)