Hejtman Liberecké kraje Martin Půta (SLK) může bez výčitek zamířit do vyšších pater politiky. Dostal požehnání od krajské buňky Starostů pro Liberecký kraj (SLK), kde je předsedou.

„Doma nikdy člověk není prorokem a tak jsem byl sám zvědavý, jak to dopadne. Chtěl jsem to s kolegy pořádně prodiskutovat. Kdyby řekli ne, tak bych se podle toho zachoval," pronesl po svém vítězství na domácí půdě Půta.

Po dvouhodinové diskuzi mezi parožím v myslivecké chatě Diana v Bílém Kostele nad Nisou zvedla ve čtvrtek odpoledne pro Půtův posun v politické kariéře ruku většina přítomných Starostů (35 ze 37). To znamená, že Půta velice pravděpodobně už na konci března vystřídá v čele Starostů a Nezávislých (STAN) stávajícího předsedu Petra Gazdíka. Ten už post obhajovat nehodlá.

Jako o jeho možném nástupci se už několik týdnů spekuluje právě o Martinu Půtovi, který v dresu Starostů zvítězil v krajských volbách a díky němu se tak poprvé jméno hnutí objevilo na politické mapě republiky. V současné době sbírá postupně podporu ve všech krajích ČR a jeho velkou ambicí je úspěch v komunálních volbách napříč zemí.

„Starostové byli dosud vůči STAN jakousi pobočkou s právním subjektem. Mým hlavním úkolem bude přenést koncept, na kterém SLK funguje, na celostátní úroveň. Kolegům chci vlévat optimismus do žil v tom smyslu, že politiku lze dělat slušně," nastínil Půta svůj úkol ve STAN.

Starostové pro Liberecký kraj se dohodli a poslali Martina Půtu do vyšších pater politiky.Názor politologa

„Podle mě je to logické," řekl před pár dny politolog Jan Kubáček a vysvětlil: „Martin Půta je v současné době jako hejtman nejvýše postavený představitel hnutí Starostů. Navíc jako regionální politik představuje novou krev pro stranu, jejíž vrcholové vedení tvoří samí sněmovní matadoři (Gazdík, Polčák, Besser, Hanáková, pozn. red.). Většina členů STAN na republikové úrovni je už víc spjata se sněmovnou než s regionální politikou," vysvětluje politolog Jan Kubáček. Podle něj tak na březnovém sněmu může jít o „celostátní test" Půty.

Názory Starostů

„SLK jako hnutí včetně mě vyslalo usnesením Martina Půtu kandidovat na předsedu STAN s cílem šířit starostovské hnutí celostátně," okomentoval starosta Chrastavy a místopředseda SLK Michael Canov. Také starosta Hrádku nad Nisou a Půtův stranický kolega Josef Horinka byl pro hejtmanův skok výš. „Osobně jeho rozhodnutí respektuji a zároveň podporuji. Z pohledu kraje je to další krok někoho schopného do vyšších pater celostátní politiky. SLK si teď bude muset zvolit nové předsednictvo," sdělil Horinka.

Strany SLK a STAN vznikly v podstatě současně v roce 2008. STAN se poté rozhostil po celé zemi, kdežto Starostové zůstali pouze v regionu, což se ale může už po komunálních volbách letos na podzim změnit.