„Opravujeme celé průčelí kostela, což nás samo o sobě bude stát zhruba deset milionů korun,“ potvrdil Deníku ředitel místního Mezinárodního centra duchovní obnovy Miloš Raban s tím, že rekonstrukce by nemohla proběhnout bez štědrých sponzorů.

Opraví se vzácné sochy

V rámci současných oprav restaurátoři vylepší obě věže barokní baziliky, stejně jako kopule a sochy. „Opravy se dočká socha madonny, která bude navíc pozlacena a také dvě další velké sochy. Svatého Bonaventury a svatého Antonína z Padovy,“ doplnil Raban.

Rekonstrukce podle něj proběhne tak, aby se všechny nutné práce stihly do konce října potažmo do poloviny listopadu. „Do zimy to chceme mít hotové, potom už bychom nic neudělali.“

Jeřáb sundával kříže

V minulém týdnu byli místní obyvatelé svědky unikátní stavební operace, při které jeřáb sundával ze samého vrcholu baziliky vzácné kříže. „Ano, to byla skutečně významná věc, především kvůli báním umístěným pod kříži. V nich jsou totiž uloženy archiválie všech oprav na kostele od roku 1833 až do rekonstrukce, která proběhla v roce 1958. My tam teď doplníme další opravy, které se na kostele provedly až dodnes,“ vysvětlil Miloš Raban s tím, že samotné kříže se dočkají také nového zlatého nátěru. Na kostel se vrátí zhruba za dva měsíce.

Společně s dalšími pracemi, ve kterých by dělníci měli pokračovat v příštím roce, by si rekonstrukce významného poutního kostela měla vyžádat až 30 milionů korun.

V hejnické bazilice, která byla postavena kolem roku 1725, v současné době sídlí Mezinárodní centrum duchovní obnovy, které se zaměřuje na duchovní rehabilitaci, vzdělávací projekty a osvětu. Pravidelně také pořádá různá mezinárodní setkání věřících lidí.