Hejnický přístroj nabízí dvacet skladeb, které tvoří básně, vyprávění a písně v českém i německém jazyce.

Za zrodem Poesiomatů v sudetské krajině stojí spolek Piána na ulici kavárníka Ondřeje Kobzy ve spolupráci s Česko-německým fondem budoucnosti a Nadací PPF. Česko-německé „trouby na parnících“ připomínají, jak bohaté a rozmanité je duchovní i hmotné dědictví bývalých německých obyvatel českých zemí a jak důležitou roli v jeho záchraně hraje nadšení místních lidí a česko-německá spolupráce.

„Dříve jsme Poesiomat vnímali hlavně o jukebox na básně, dnes se snažíme hlavně o zachycení ducha, kouzla a kulturního či symbolického významu místa. A to různými způsoby,“ řekl za autory projektu Ondřej Kobza.

Hejnický Poesiomat navazuje na loňský projekt, díky kterému vyrostlo sedm Poesiomatů u sedmi kostelů v různých oblastech bývalých Sudet. Jedná se o výjimečné památky v česko-německém pohraničí, které měly to štěstí, že se jich ujaly ruce srdcařů, kteří pracují na jejich obnově a vrací do nich život.

Vánoční trhy na Sychrově.
VIDEO: Na Sychrově zavládla vánoční atmosféra. V konírně se usadili čerti

„Hejnický klášter tak od roku 2001 zásluhou Miloše Rabana a také s přispěním Česko-německého fondu budoucnosti plní nezastupitelnou úlohu setkávacího centra, místa dialogu a usmíření mezi Čechy a Němci. Jsme rádi, že díky novému Poesiomatu bude moci toto místo paměti doslova vyprávět svůj příběh všem těm, kdo k hejnickému klášteru zavítají,“ zdůraznil Kobza.

V pořadí osmý „kostelní“ Poesiomat v Hejnicích nabídne pestrou paletu skladeb. Návštěvníci si mohou poslechnout básně v původním hejnickém dialektu místních Němců, pověsti z Jizerských hor, vzpomínky Jiřího Suchého na Hejnice nebo úsměvné vyprávění pátera Miloše Rabana, jakým způsobem se mu podařilo zachránit zdejší klášter. „Jelikož jsem se mohl na dramaturgii podílet, nemohu ji nazvat jinak, než jako skvělou. Do Poesiomatu jsem chtěl dostat vše, co Hejnice, respektive Haindorf reprezentuje,” svěřil se ředitel Kláštera Hejnice Jan Heinzl.

S obnovou památek německého a židovského kulturního dědictví v pohraničí pomáhá Česko-německý fond budoucnosti. Podporou Poesiomatů chtějí zviditelnit odkaz bývalých německých obyvatel českých zemí, vyzdvihnout vše dobré, co se po roce 1989 povedlo v oblasti česko-německé spolupráce, a povzbudit Čechy a Němce k jejímu prohlubování.

Liberecká kavárna Pošta hostila poslední listopadovou sobotu akci Kašparovo nejen taškaření.
VIDEO: Liberecký Kašpar si připsal rekord! Benefice vynesla přes 100 tisíc korun

„Ondřejovy aktivity dlouhodobě sledujeme a vítáme jeho přístup k oživování veřejného prostoru. Proto jsme se rozhodli podpořit také instalaci poesiomatů, které přinášejí netradičním způsobem poezii do zajímavých míst a znovu probouzejí genia loci každého z nich,” dodala členka správní rady Nadace PPF Jana Tomas Sedláčková.

Nápad s uskutečněním Poesiomat v Hejnicích ocenil i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Když se navíc skloubí umění s krásami Jizerských hor a okolím Hejnic, je to doslova balzám na duši. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na této netradiční a neotřelé formě sdílení poezie podíleli,“ dodal Půta.

Mohlo by vás zajímat: Hádanka z Liberecka: Poznáte podle fotek a videa, o jakou obec se jedná?

Zdroj: Jiří Louda