Masopust v Hejnicích skončil ve čtyřicátých letech. Obyvatelé vesnice tradici obnovili v roce 2008. Letos se konal jako první v kraji.

Tento masopust byl spíše moderní, co se masek týká. Hejničtí se rádi ukazují, takže každý rok mění převleky. Tentokrát jste v průvodu mohli vidět Jů a Hele, partu batolat, Avatara na koni nebo malé berušky. „Neporcujeme koně ani nemáme tradiční masky. Určitě se za těch šest let u nás vystřídaly, ale nechceme mít každý rok stejný, takže převleky hodně obměňujeme," vysvětlil starosta Hejnic Jaroslav Demčák.

Letošní ročník nabídl nejvíce převleků ze všech. Akci přálo počasí. „Před dvěma lety sněžilo, tak to bylo slabší. Ale líbí se mi, že letos je tu více masek než diváků, to je paráda," doplnil Demčák.

„My jdeme za batolata. Sešli jsme se s kamarády předem a ušili si čepečky a bryndáčky se jmény. Plíny jsme vyrobili z prostěradel," řekla Eva Nosková z Hejnic.

Na masopust dojíždějí i lidé, kteří už v Hejnicích nebydlí, ale na masopust tu musí být.

Masopust není ale v obci, kam láká návštěvníky zejména zdejší bazilika, jedinou kulturní akcí. „Kromě masopustu se zde koná i hudební festival Hejnické slavnosti, na kterém se za víkend otočí několik tisíc lidí, dále Hejnické babí léto jednodenní obdoba slavností, také pořádáme recesistickou akci Hejnické pádlo. Místo plesu máme aprílovou zábavu," vyjmenoval akce Demčák.

Město Hejnice bohužel nemá vlastní taneční sál, takže masopustní veselí vrcholilo ve Ferdinandově. „Tamější sál je ale jen pro stovku lidí. Představovali bychom si do budoucna něco většího přímo u nás v Hejnicích, ale protože jsme nízkorozpočtové město, závisí to na grantech," dodal starosta města.

Co je masopust a kdy začíná? Masopust je třídenní svátek, jakož i slavnostní období mezi Vánocemi a Postní dobou. Zatímco jeho počátek, který nastává po svátku Tří králů (6. ledna) má pevné datum, tak jeho konec je závislý na datu Velikonoc a končí tak v rozmezí od poloviny února do počátku března. Během něj probíhají taneční zábavy, zabijačky a také svatby. Vrcholí posledním čtvrtkem tohoto období, zvaným Tučný čtvrtek, spojeným se zabijačkou a hostinou. Poslední tři dny, tedy masopustní neděle, pondělí a úterý jsou zvány končiny, ostatky, fašank či přímo masopust, se konají různé rituální úkony, průvod masek, scénické výstupy a končí taneční zábavou. Zdroj: wikipedia