Nová vyhláška navrhuje tři vzájemně platná a objektivně vyhodnotitelná kritéria a připouští provozování hazardních her pouze v kasinech.

„Zakazuje jejich umístění v okruhu nejméně 150 metrů kolem základních a středních škol, včetně Domu dětí a mládeže Větrník, dále v okruhu nejméně 200 metrů kolem úředních budov jako liberecký magistrát, Krajský úřad Libereckého kraje či úřad práce. A souběžně je povoluje pouze na následujících plochách podle využití v platném územním plánu, tedy smíšené centrální plochy nebo plochy občanské vybavenosti komerční,“ informoval náměstek primátora pro kulturu, školství a cestovní ruch Ivan Langr s tím, že ta současná platila od roku 2018. „Její podmínky splňuje sedm adres,“ upřesnil.

Ve Vratislavicích se objevily podezřelé návnady.
Návnady ve Vratislavicích vzbudily strach u pejskařů, případy řeší kriminalisté

Opoziční zastupitel Jaromír Baxa vnímá kritéria jako riziková. Podle něj se vyhláška na jednu stranu tváří jako přísná, když omezuje otevírání kasin jen na plochy smíšené centrální mimo nejbližší okruh škol a nejdůležitějších institucí, ale takových ploch, kde nyní bude možné kasino otevřít, je ve městě hodně. „Měli jsme jako podklad dostat mapu, kde všude bude nyní možné kasina otevřít, ale zastupitelé žádný takový podklad nedostali. Samotné schvalování pak bylo jen o tom, jestli věří spíš panu náměstkovi, že to myslí dobře, nebo mně, když jsem říkal, že takto nastavená regulace je nedostatečná,“ řekl Baxa.

Největší problém vidí v dostupnosti těchto už existujících podniků. „Už teď máme kasina na dvou místech, kde by vůbec neměla být, a to uprostřed sídliště Rochlice a u terminálu Fügnerova v paláci Syner. Ale jak jsem pochopil, kritéria musí být taková, aby se právě tohoto podniku nedotkla,“ dodal.