Příšovice – Na pomoc zatopenému Hrádku nad Nisou vyrazili dobrovolní hasiči z Příšovic hned v osudnou sobotu 7. srpna v 9.00 hodin ráno. Vrátili se domů až druhý den, protože velká voda se zmocnila během krátké doby celého města a odřízla jim cestu.

„Do Hrádku vyjelo od nás pět lidi i s naší fungl novou cisternou Tatra 815. Ta si při záplavách prodělala svůj první větší křest,“ vypráví za příšovickou jednotku Ladislav Košek. „Kluci pomáhali evakuovat lidi, kteří zůstali uvězněni ve svých domovech. Mezitím voda zaplavila celý Hrádek a oni se neměli jak dostat pryč. Tu první noc po povodni vůbec nespali, ale to snad všichni v zaplavených městech, nejen záchranáři,“ doplňuje.

Příšovičtí se z Hrádku vrátili až v neděli dopoledne, ale příliš dlouho se doma neohřáli. Ještě tentýž den se rozjeli do Kryštofova Údolí.

„Tam nám ale řekli, že potřebují bagr. Ten jsme neměli, a tak jsme se přesunuli do Raspenavy. V Raspenavě jsme zůstali tři dny,“ vzpomíná Ladislav Košek.

V Raspenavě pomáhali od bahna a naplavenin uklízet základní školu. Vyvezli odtud dvanáct kontejnerů zničeného zařízení školy.

Další dva dny si trochu odpočinuli doma v Příšovicích a přesně týden po ničivé povodni vyrazili znovu do Raspenavy.

„Povodeň byla strašná. Takovou katastrofu jsme si ani neuměli představit. Pomáhat bychom šli zase. Nikdo z nás neví, jestli sám někdy nebude potřeboval pomoc,“ podotýká.

Sbor dobrovolných hasičů v Příšovicích patří k nejstarším na Liberecku. Za dva roky oslaví 130 let své existence.

Pokud zrovna neřádí povodně, vyjíždí jednotka nejen k požárům, ale i třeba k autonehodám, když je potřeba. Ostatně obec Příšovice stojí na strategickém místě, blízko dálnice Liberec – Praha.

„Jsme v obci jediná organizace, která tu něco dělá. Pořádáme hasičský ples, šibřinky, dětský karneval. S podporou obce jsme dali dohromady hřiště a veškeré zázemí, abychom mohli u nás pořádat soutěž v hasičském sportu Podkozákovskou ligu,“ říká starosta příšovického sboru Antonín Macáček.

Sbor má v současné době 73 členů, z toho 14 žen. Dětí a dospívajících je u zdejších hasičů čtyřiadvacet. Podle starosty Macáčka ovšem před rokem 1990 míval sbor až 180 členů. Po Listopadu ale lidi měli na práci ve sboru čím dál méně času. Mnozí mladí se také odstěhovali do jiných měst, třeba za prací.

„Obec i kraj nám pomáhají hodně. My bychom ale potřebovali, kdyby k nám přišlo víc mladých lidí. A kdyby vydrželi,“ dodává starosta.(mi)