Soutěž se uskutečnila první zářijovou sobotu na parkovišti u Home Credit areny. Na čtyřčlenná družstva čekaly různé scénáře, které se inspirovaly skutečnými dopravními nehodami, ať už se jednalo o auta převrácená na střeše, na boku, opřená o potrubí, naražená na dřevěné rámy či různě deformovaná.

Samotnému zásahu předcházel průzkum a následně museli soutěžící zvolit správnou taktiku a techniku zásahu při vyproštění zraněné osoby, v tomto případě figuranta. Na celou akci měli maximálně 20 minut. „Jak si jednotlivé týmy v této specifické záchranné činnosti vedly, to vyhodnotili rozhodčí. Kromě techniky a taktiky zásahu je vždy hodnoceno i poskytování první předlékařské pomoci,“ řekla Deníku mluvčí Hasičského záchranné sboru Libereckého kraje Jaroslava Benešová.

Vedle samotného mistrovství a výkonů soutěžících si návštěvníci užili bohatý doprovodný program a občerstvení. Vystoupil liberecký Big'O'Band, zájemci si užili prohlídky zásahové techniky hasičů.

Každý kraj reprezentovalo jedno družstvo, za Liberecký se úkolu zhostili železnobrodští dobrovolní hasiči, který se nakonec se svým výkonem umístili na 5. místě. Vyprostit figuranta jim trvalo 12 minut a 10 sekund a nakonec získali celkem 273 bodů. Z prvního místa se radovala jednotka sboru dobrovolných hasičů Města Rudná ze Středočeského kraje se 331 body. Za svůj výkon získala dvoukilovou trofej vyrobenou z českého křišťálu, která vznikla v Preciose. Skláři při tvorbě trofejí pro vítěze hasičské soutěže využili různorodé technologie, mezi nimi řezání vodním paprskem.

„Touto technologií definujeme finální vzhled. Následuje ruční dobrušování, barvení jednotlivých částí pomocí hydroglazury a pískování textů,“ řekla Tereza Rudolfová ze společnosti Preciosa Beauty.

Zdroj: Martin Štefanov

Na druhém místě skončili dobrovolní hasiči z Kostelce nad Orlicí (326 bodů) a třetí místo patřilo jejich kolegům z Litomyšli (290 bodů). Ústecký kraj reprezentoval jednotka z Rumburku, její členové se umístili na 9. místě. Minulý ročník mistrovství, který se uskutečnil před dvěma lety v pražských Holešovicích, ovládla velešínští dobrovolní hasiči z Jihočeského kraje.

Nahlédněte do nitra opuštěné textilky.
Zastavil se tu čas, rachot strojů utichl. Nahlédněte do nitra opuštěné textilky