Denně nasazují vlastní život. Někteří z nich při povodních pomáhali ostatním, přitom jejich dům byl pod vodou. Teď přišli o tisíce. Mnozí z nich jsou nespokojeni a přemýšlí, zda zůstat. Řeč je o hasičích.

Průměrná mzda hasiče v Libereckém kraji klesla z 26 na 23 tisíc. Vedení hasičů hledá cesty, jak ušetřit a přitom nesnižovat platy více, než je únosné. „Začátek roku byl pro mnohé tvrdý, ale snažíme se vytvořit rezervy, z kterých bychom později hasičům úbytek peněz kompenzovali,“ uvedl ředitel krajských libereckých hasičů Roman Hlinovský.

Celou dobu se mluví o desetiprocentním propadu mezd. Reálně ale hasiči přišli průměrně o procent dvanáct. „Budeme se snažit to dorovnat alespoň na těch deset,“ dodal ředitel. „Od krajského ředitele je to hezká věc, a to myslím bez ironie. Je jeden z mála na svém místě, který se opravdu snaží pro svoje lidi něco udělat.

Problém je ale ten, že peníze, jimiž se rozdíl částečně dorovnává, představují pohyblivou částku. A ta může být k dispozici, ale také nemusí,“ reaguje na situaci námi oslovený člen libereckého hasičského sboru Jan Semerád. Poukazuje na to, proč i přes snahu nadřízených hasiči stále odcházejí. Chybí jim totiž především jistota.

„Může se klidně stát, že peníze, o nichž nyní hovoříme, budou třeba zapotřebí na opravu techniky a nebo nám je vezmou třeba v důsledku povodní, na kterých pak budeme pracovat vlastně zadarmo,“ objasňuje riziko pohyblivých odměn Jan Semerád. Za pravdu mu dává fakt, že od počátku roku již hasičský sbor opustilo 27 lidí. Jen tři z nich ale odešli do důchodu. „Dalších sedmdesát hasičů se proti snížení výplaty odvolalo, na což mají právo,“ řekl Hlinovský s tím, že malý Liberecký kraj má s šetřením větší potíže.

„Velký kraj, kde mají 900 zaměstnanců, se s odlivem třiceti lidí srovná, ale když od nás odejde dvacet ze 400, to už je velmi znát,“ vysvětlil.
Vedení hasičů vytváří rezervy. Zaměstnanci tak mají méně za pohotovost, zrušený je příspěvek na stravenky. Hasiči tak nyní musí tvrdě šetřit. S investicemi se mohou téměř rozloučit, peníze zbudou jen na nutné opravy. V současnosti je v hasičském sboru 15 lidí pod stav. Neobsazeno zůstane také dalších dvanáct míst lidí, kteří již odešli.

Kvůli škrtům se nyní k hasičům neženou odborníci, kteří by byli nutní. „Potřebovali bychom například stavaře. V České Lípě jsme půl roku hledali informatika,“ postěžoval si Hlinovský.

V Libereckém kraji dostali letos hasiči na provoz a mzdy v rámci úspor o 20 milionů korun méně než loni, což představuje více než dvanáctiprocentní propad. S investicemi se téměř nepočítá. „Fixní náklady, jako jsou platby za energie, snížit nedokážeme, na provozu lze ušetřit v řádech statisíců korun,“ vysvětlil Hlinovský. Navíc je podle něj třeba počítat i s rezervami pro případ mimořádných událostí, jakými byly třeba loňské povodně nebo sněhová kalamita.

Autoři: Luboš Vrabec a Ivan Šiler