To je zřejmě ta nejhorší zpráva pro samotné hasiče. Navíc jich osmnáct bude muset odejít. A peníze na investice? Téměř žádné. Nebudou žádné opravy a na novou techniku mohou rovnou zapomenout. „Musíme omezit řadu výdajů, investic. Drasticky omezíme cvičení, při kterých se přitom hasiči mohou nejlépe připravit na skutečné zásahy,“ řekl nový ředitel HZS Libereckého kraje.

Ten nastoupil do funkce poté, co dřívější ředitel Josef Zajíček odstoupil právě kvůli plánovaným úsporám. Celkově mají hasiči na příští rok rozpočet o 6 276 000 nižší než letos. „Znamená to, že odejde dvanáct příslušníků na stanicích, ti pak budou chybět při zásazích. Dále odejde i šest administrativních pracovníků,“ dodal Hlinovský.

Hasiči přijdou i o dvacetikorunový příspěvek na stravenky a nebudou jezdit na hasičské soutěže. Hasiči se obávají většího odlivu, který ale zatím nedokážou odhadnout. „Za této situace nevím, také se k nám nikdo nepohrne,“ děsil se Hlinovský. Hasiči se budou pokoušet shánět prostředky z Evropských fondů. „Ale je to dost omezené, ale pokud bude možnost sehnat peníze na novou techniku, budeme se snažit,“ řekl náměstek HZS pro dopravu Zdeněk Borovička.

Alespoň nějakou radost si hasiči udělali otevřením nového objektu chemické a technické služby na požární stanici v Liberci. Stála 30 milionů a hasiči tam mají veškeré prostředky na očistu techniky po zásazích.