Vozový park hasičů se rozšířil o pět velitelských aut, která budou sloužit na stanicích v Jablonci, Liberci, Semilech a České Lípě. Jsou vybavené radiostanicemi a handsfree sadami, takže řidiči se mohou po dobu zásahu maximálně věnovat řízení. „V roce 2010 byl zoufalý nedostatek velitelských automobilů, aut vybavených radiostanicemi a aut, které by ti lidé mohli řídit a zároveň vykonávat další věci," zavzpomínal vedoucí oddělení IZS Josef Málek.
Kromě vozů hasiči dostali také speciální sadu s moderními vyprošťovacími kleštěmi a další technikou, kterou používají při záchraně lidí z havarovaných aut. „Hydraulika, kterou tu teď máme, je podstatně kvalitnější a je koncipovaná na to, aby stříhala nové moderní a pevnější konstrukce automobilů, které se neustále vyvíjejí a starší technice může působit problém," vysvětlil výhody nového vybavení Málek.
Do výbavy hasičů přibylo také šestnáct ochranných obleků, radiometr, spektrometr na analýzu látek ceně 1,2 milionu korun a pět termokamer.
Výběr nové technologie se přizpůsobuje celkovému vývoji práce hasičů. „Dvacet let nazpět jsme převážně hasili, dneska děláme převážně technické zásahy. To neznamená, že méně hoří, ale že se rozšiřuje škála zásahů, ke kterým jsou hasiči povolávaní," řekl velitel.
Investice z fondů Evropské unie ale zcela nepokryla všechny potřeby hasičů. „Cisternové automobilové stříkačky, které máme, jsou příliš staré. Je to náš základní prostředek pro práci. Liberecký kraj včetně dobrovolných hasičů by potřeboval velkou injekci v podobě nových cisteren," uvedl Málek.
Ochranné obleky a speciální přístroje zvýší bezpečnost hasičů, říká chemik David Kořínek
Společně s novým vybavením čeká liberecké hasiče i cvičení, jak s ním zacházet. Asi nejvíce se při tom zapotí hasiči chemické služby, kteří budou zkoušet oblékání a simulované zásahy s novými ochrannými obleky. Na otázky, jak nové vybavení hasičům poslouží, vysvětloval poručík David Kořínek.
Kromě vyprošťovací techniky a aut dostali hasiči i další přístroje, k čemu slouží?
Infra-červený spektrometr, který provádí analýzu látek, radiometr a ochranné obleky. Přístroje budeme využívat při průzkumu v nebezpečném prostředí, můžeme tak na místě zjistit chemický vzorek nějaké látky.
Na kolik vyjde jejich pořízení?
Cena spektrometru je 1,2 milionu korun, radiometr stál 200 tisíc korun. Jeden oblek vyšel na 40 tisíc korun. Obleky jsou odolné proti chemickým látkám. Jejich zorník je opravdu dlouhý, takže si hasiči vidí například pod nohy. Mají dvojité integrované rukavice a holinky.
Kdy takové obleky hasiči nejvíce využijí?
Obleky chrání proti nebezpečným plynům, nejvíc rozšířený je čpavek a chlor. Čpavek se používá na zimních stadionech a dříve se používal i v bazénech. V každém městě, kde je bazén, mohou tyto zásahy hrozit.
Při jakém zásahu jste je použili nejvíce vy?
Největší zásah tu byl před šesti nebo sedmy lety, když v teplárně unikala kyselina chlorovodíková a uvolňovaly se výpary té kyseliny. Tehdy se muselo zasahovat v přetlakových oděvech a ty oděvy dostaly pěkně zabrat. Měly poleptané suché zipy a veškeré barevné označení z nich steklo.
Budete se s obleky muset naučit zacházet, nebo jsou stejné jako ty staré?
Samozřejmě se na nový typ obleku budeme zaškolovat. Hasiči se do něj budou muset nejen umět obléct, ale také v něm vykonávat nějakou činnost. Například naložit zraněnou osobu na nosítka, odnést na dekontaminační stanoviště, dekontaminovat nejprve ji a poté i sebe.
Kolik ochranný oblek i s rukavicemi a holínkami váží a jak se v něm pohybuje?
Oblek sám o sobě není tolik těžký, váží přibližně pět kilogramů. Ale pod ním máte ještě dýchací přístroj, který váží dvanáct kilogramů a na hlavě přilbu. Celková zátěž je minimálně dvacet kilogramů. A s tím vším hasič vykonává nějakou činnost.
Oblek je zcela uzavřený, takže se z něj nemůže odvětrávat pot a zůstává uvnitř. Při zásahu hasiče také tlačí čas, protože má omezenou zásobu kyslíku.