Poslední srpnový víkend si Hrádečtí klidu neužijí, v ulicích jejich města bude rušno. Na programu jsou velkolepé Hrádecké městské slavnosti a Bartolomějská pouť.
Letos se navíc budou moci lidé přijít podívat na zbrusu novou cisternovou stříkačku, kterou hasiči slavnostně převezmou v sobotu v 15 hodin na Horním náměstí.

„V letošním roce je to už druhý přírůstek naší výjezdové jednotky. Tím prvním byl rekonstruovaný automobilový žebřík. Ze stříkačky máme o to větší radost, že je to historicky první úplně nová stříkačka, kterou mají hrádečtí hasiči k dispozici. Každou minulou jen od někoho zdědili,“ řekl velitel hrádeckých hasičů Jaromír Mottl.

Z nového hasičského vybavení má radost i starosta města Martin Půta. „Zásadní zlepšení vybavení výjezdové jednotky v podobě jednoho rekonstruovaného a jednoho úplně nového vozu z prostředků Evropské unie je výsledkem mnohaleté spolupráce hrádeckých a žitavských hasičů. Za důležité považuji, že je to spolupráce nejen na papíře, ale i při cvičeních a zásazích u požárů,“ dodal starosta města Martin Půta.

Slavnosti propuknou v pátek v 17 hodin v husitském kostele Chrám Pokoje. Před 18 hodinou se však přesunou na Horní náměstí, kde starostové z příhraničních měst Hrádek nad Nisou, Žitava a Bogatynia narazí sudy s pivy ze tří sousedních zemí.
Novinkou bude sobotní průvod městem, do kterého se zapojí všechny místní spolky. Měl proběhnout už loni, ale kvůli povodním z něj sešlo.
„O plánovaný průvod, který měl být součástí oslav 750 let města a 140 let hrádeckých hasičů, byl obohacen letošní program slavností,“ uvedl ředitel hrádecké Brány Trojzemí Vít Štrumpl.
Štrúdl, ve kterém bude k vidění i soudobá a historická hasičská technika, vyrazí v sobotu v půl druhé od hasičské zbrojnice v Hrádku nad Nisou.

Příznivci hudby se nemusejí bát, kulturní scéna bude nabita po celý průběh slavností. Nejvýživnější dávku muziky dostanou Hrádečtí v sobotu večer. Kvalitu by měla zaručit jména jako Aneta Langerová, Mandragora nebo Těla.
V sobotu se dostane i na fanoušky světelných krás. Od 22 hodin si pro ně organizátoři přichystali přímo na náměstí ohňostroj.

V neděli v půl desáté dopoledne dostane posvěcení nově opravený křížek na Oldřichovské ulici. „Stane se tak již čtvrtou drobnou památkou, která bude ve městě odhalena v den pouti,“ sáhl do historie slavností Štrumpl.
Pódium ožije v neděli už v 11 hodin. Diváci se můžou těšit třeba na českého zpěváka a textaře David Deyla.

Autor: Kateřina Vodičková