„Absence standardního přístřešku je stěží obhajitelný a neudržitelný diskomfort nejen pro převážně mladé lidi, nýbrž zvlášť pro starší osoby. Všichni postáváme na chodníku, v dešti a větru bez možnosti sezení na lavičce. Často jsou intervaly neskutečně dlouhé, což je citelně vyčerpávající například ve chvíli, kdy spoj nestihnete. Starší či jinak indisponovaní lidé se tak nedůstojně a hlavně zbytečně kymácejí na zastávce,“ řekl Vladimír Horák Deníku o své snaze.

Na začátku ještě věřil, že se podaří společnými silami všech zainteresovaných lidí a institucí cíle dosáhnout bez zvláštního zdržení a poměrně snadno.

Jak sám přiznal, tehdy netušil, že se setká s úřednickým molochem a na vlastní kůži pozná pocity zmaru a ignorance. Nejdříve komunikoval s odborem správy veřejného majetku a Technickou univerzitou v Liberci, která pozemek vlastní. Na tu se v minulosti lidé obraceli se žádostí na zřízení kryté zastávky pod vysokoškolskými kolejemi.

Moderní nízkopodlažní elektrobus SOR NS elektric.
Novinka pro cestující. Liberecký dopravní podnik nasadí do provozu elektrobus

Podle mluvčího univerzity Radka Pirkla se nejednalo o studenty, ale spíše o místní obyvatele. Vedení se rozhodlo jejich přání vyslyšet a přibližně před půl rokem sepsalo s městem Liberec smlouvu o umístění stavby na pozemku vysoké školy. Od té doby k žádnému výraznému posunu nedošlo, což nelibě nesli místní obyvatelé.

Sám Horák se během loňského roku intenzivně o věc zajímal a ptal se, co je potřeba udělat, aby letargie skončila a dostavil se žádoucí výsledek. Do věci totiž vstoupila Kancelář architektury města, jejíž dopravní specialista navrhl a zakreslil umístění zastávky. Později se však ukázalo, že se jedná o nerealizovatelný návrh. Firma totiž zjistila, že v místě požadované pozice přístřešku vedou inženýrské sítě, které jsou v kolizi s betonovým tělesem přístřešku.

Prodej ryb v Liberci.
Rybárna Rajdl v Liberci pokračuje v tradici. Nájemce nabízí osm druhů ryb

„Projekt byl proto vrácen zpracovateli k přepracování tak, aby bylo možné přístřešek umístit. V současné chvíli a za současných okolností to není technicky proveditelné,“ stálo v odpovědi z letošního června.

„Vyvolává to jen rozpaky, zda je to vůbec míněno vážně a s plnou odpovědností zcela konkrétních úřednických orgánů,“ svěřil se se svými pocity Horák.

Přehazovaná mezi odbory?

Autobusové zastávky a přístřešky vyjma označníků spravuje město Liberec. Výstavba nových je zpravidla městskou investiční akcí, a to na podnět cestujících dle prostorových možností v konkrétní lokalitě. „Využití a frekvenci cestujících konzultujeme s Dopravním podnikem měst Liberce a Jablonce nad Nisou,“ sdělil Tomáš Krebs za dopravní podnik.

I v příštím roce je v plánu jak výstavba nových zastávek, tak i úprava stávajících. „Pokud to je třeba, není pro nás problém vyslyšet přání občanů a zastávku například zakrýt stříškou,“ zdůraznil náměstek primátora pro technickou správu a informační technologie Jiří Šolc (ANO) s tím, že zastávka u kolejí je výjimka, jelikož o její navržení projevila zájem Kancelář architektury města.

Podle opozičního zastupitele Jindřicha Felcmana (Liberec otevřený lidem) je neschopnost města postavit krytou zastávku u univerzitních kolejí způsobena špatným fungováním magistrátu. Poukázal na dlouhodobě napjaté vztahy mezi odborem Kanceláře architektury města a odborem správy veřejného majetku. „Pravidelně si tak úředníci těchto odborů navzájem alibisticky práci přehazují a svalují vinu jeden na druhého,“ informoval Felcman.

Levandulomat v obchodním centru Forum Liberec.
Krásně voní i pomáhá. Levandulomat v Liberci v sobě ukrývá „zázračnou“ bylinu

Při projektování se podle něj narazilo na drobný problém s existencí dešťové kanalizace v místě stavby. Jak zastupitel poznamenal, tento problém by se dal vyřešit během pár dnů, a to zaměřit kanalizaci, upravit projekt a zastávku o kousek posunout. „Jinak je samozřejmě stavba zastávky primitivní záležitost. Příčinou průtahů rozhodně není složitá legislativa či jiné vnější důvody. Je to jen a jen neschopnost úředníků na liberecké radnici a jejich chaotické vedení ze strany politiků,“ podělil se o svůj názor.

Na přístřešek tak zatím univerzita, studenti i ostatní Liberečané stále čekají. „Podle posledních informací už v této věci město pokročilo a realizace zastávky se snad blíží. Podrobnosti ale neznáme a víc pro to udělat nemůžeme, i když bychom rádi,“ podotkl mluvčí TUL Radek Pirkl.

Podívejte se: Honička jako z Kobry 11! S odcizeným bavorákem skončil cizinec v příkopě

Zdroj: KŘP LK