Ve vstřícném prostředí podještědských Lázní Kundratic dvě čtyřčlenné skupiny těžce zdravotně postižených obyvatel, spolu s pečujícím personálem, prožívaly příjemné chvíle, které jim lázně poskytly. Podle ředitele lázní Otty Doležala, byly pobyty prvními vlaštovkami budoucí spolupráce.

„Byl jsem mile překvapen i přístupem našeho personálu, jak se ke klientům postavil. Opravdu se všichni snažili ve všem vyjít vstříc potřebám postižených a myslím, že do budoucna nebrání nic tomu, abychom ve spolupráci pokračovali,“ podotkl Doležal.

S tím souhlasí i ředitelka APOSS, Ivana Gláserová. „Naši klienti jsou zde opravdu spokojeni a je znát, že jim zdejší prostředí svědčí, ať již léčebné procedury, které zde absolvovali nebo pobyt v krásné přírodě,“ doplnila Gláserová s tím, že na své si přišli i pečovatelé. Podle jejího vyjádření je velmi ráda, že právě i pečovatelé mohli projít léčebnými procedurami, protože péče s postiženými lidmi je nejenom psychicky, ale především i fyzicky velmi náročná.

„Navíc na našich klientech je vidět, že jsou klidnější a vyrovnanější. Vyloženě jim pobyt zde svědčí,“ dodala Ivana Gláserová. Mimo lázeňské léčby se zúčastnili obyvatelé všech dalších kulturních akcí, které v lázních probíhaly. Největší úspěch zaznamenaly taneční zábavy a koncerty.

Jedna z klientek, paní Pavlína, redaktorům sama s pomocí ošetřovatelů pověděla, že je v Lázních Kundratice spokojená. „Moc se mi tu líbí. Už mě tolik nebolí nohy. Pomohlo mi to tady na kolena,“ vysvětlila paní Pavlína, které zde personál prováděl parafínové zábaly na klouby. Ivana Gláserová doplnila, že i s touto skupinou těžce zdravotně postižených obyvatel vyjížděli na rehabilitační pobyty do Itálie, Chorvatska, Maďarska nebo Slovenska.

Zhoršující se zdravotní stav všech klientů nutí organizaci hledat relaxační pobyty poblíž Liberce. „Vzhledem k častým závažným zdravotním potížím jsme nuceni mít zajištěnou lékařskou péči 24 hodin denně,“ vysvětlila ředitelka APOSS. A právě tuto podmínku areál Lázní Kundratice splňuje. Pobyt si hradí postižení sami ze svých úspor, zdravotní pojišťovna přispívá pouze na fyzioterapii.

Po vyhodnocení lázeňského pobytu s klienty a týmem spolupracovníků se ředitelka APOSS Liberec i ředitel lázní shodli na možné další spolupráci, která má viditelně pozitivní dopad na handicapované.