V roce 2016 jste si otevřela vlastní květinářství. Byl to pro vás důležitý životní krok? Lze to přirovnat ke splnění snu?
Určitě. Hodně let jsem se na to připravovala a o vlastním květinovém obchodu snila. Napadlo mě to poprvé už na střední škole, kdy jsem si našla brigádu v květinářství. Je to krásná práce, která je pro mě velkou radostí.

Proč jste zvolila název Z Herbáře?
Název jsem vymýšlela spolu s manželem a mamkou. Přála jsem si něco českého, něco spojeného s květinami. Něco, co by vyjadřovalo styl, který mám ráda tedy přirozenost, jednoduchost, spojení s přírodou.

Můžete popsat cestu, která směřovala až k otevření vlastního květinářství?
Vlastně celý život mě práce s květinami provázela. Pracovala jsem jako brigádnice v květinářství i během studia. Pak jsme byli s manželem na Novém Zélandu a po návratu do Čech jsem si našla práci v Jablonci, kde jsem rok pracovala na Střední uměleckoprůmyslové škole a pomalu jsem vymýšlela cesty ke splnění snu. Náhodou jsem poznala majitele jablonecké kavárny, který měl k pronájmu maličký prostor, a nápad udělat z něj malé květinářství se mu líbil. Byl to krásný začátek. Moc jsem nepotřebovala, vše jsme dělali svépomocí a řešili za pochodu. Důležitá pro mě byla podpora rodiny, která věřila tomu, že to půjde. Kdybych na to byla sama, myslím si, že bych tak brzy neotevřela.

Co vás motivovalo?
Radost z toho, co dělám. Je to skvělý pocit když víte, že práce pro vás není jen nutností, ale také koníčkem. Nejsem kancelářský typ a věděla jsem, že potřebuji dělat něco kreativního, abych byla opravdu šťastná a netěšila se jen na víkendy, ale také na začátek pracovního týdne.

Co jste dělala předtím? Jste vyučená floristka?
Ne. Nikdy jsem nebyla na žádném květinovém kurzu. Naučila jsem se to během let v Praze. Studovala jsem Vysokou školu obchodní, obor letecká doprava. Úplně něco jiného, ale nelituji toho. Myslím si, že i to je pro mě dobré při provozu obchodu.

Čím se lišíte od ostatních květinářství?
Upřímně se ani nesnažím být v něčem jiná. Vážu květiny tak, jak to mám ráda. Snažím se o to, aby každá květina, kterou někdo daruje a koupí, ode mě byla taková, jakou bych já sama někomu blízkému uvázala. Když se mi s něčím nepracuje dobře, tak to nekupuji, i když by o to byl od některých zákazníků zájem. Mám ráda jednoduchost, přirozenost a různorodé přírodní doplňkové květiny a plody.

Kde čerpáte inspiraci?
Dnes jsou všude obrovské možnosti. Všude na vás vykoukne spousta fotek, obrázků. Já nejraději sleduji zahraniční weby, Pinterest a Instagram květinových obchodů po celém světě.

Máte vlastní zahradu či skleník, kde květiny pěstujete?
Nemám. Nejsem úplně zahradník. Doma mám květiny v květináči skoro zakázané. Většinou je totiž zalévá manžel. Líbí se mi nápad lokálních květin, ale na takový projekt nemám při mé práci v tuto chvíli vůbec čas. Musela bych opustit svůj obchod a věnovat se pěstování. Mě to ale právě tady teď těší.

S jakými druhy rostlin pracujete?
Podle sezony a také podle toho, co se mi zrovna líbí a na co mám náladu. Mám ráda hortenzie, pivoňky, jiřiny, nejrůznější plody a doplňkové květy. Používám hodně zeleně pistácii, eukalyptus a různé další druhy. Spíše než květy možná řeším barvy. Často u mě můžete vidět světlé tóny, které se k sobě hodí. Kromě letních měsíců moc nepoužívám pestré barvy.

Co nejraději vytváříte?
Nejraději vážu. Baví mě i tvoření věnečků nejkrásnější jsou na podzim, kdy je možné sehnat nádherné přírodní doplňky na jejich zdobení.

Máte svou nejoblíbenější květinu?
Na to asi neumím odpovědět. Může to být každý měsíc jiná, podle toho, co zrovna roste. V dnešní době je takový výběr, že mě často překvapí, co krásného se dá nakoupit. Mám ale obzvlášť ráda pryskyřníky, anemonky, pivoňky, hortenzie, matthioly a delphinium. Z doplňků pak třeba waxflower, heřmánek a šípek. Mám toho ráda opravdu hodně. (smích)

Společně se sestrou zajišťujete i komplexní svatební květinový servis. Co vše to obnáší?
Moje sestra má svatební agenturu. V posledních letech si vzájemně pomáháme. Helena se mnou na některých svatbách a akcích vymýšlí květinové a další dekorace a pomáhá mi s jejich realizací.

Jaké máte pocity, když celá svatba proběhne a vy jste se mohla podílet na této životní události dvou lidí?
Beru to jako velkou čest, když si mě pár pro svůj velký den vybere. Sama svatby připravuji asi čtyři roky a pamatuji si skoro všechny nevěsty. Nejraději mám moment, kdy předávám svatební kytici právě nevěstě. Je to totiž šťastná chvíle. Květina je pro ni doplněk, který si pečlivě vybírá. Vybírá si ji jen jednou za život, pokud manželství dopadne tak, jak si všichni přejeme. Když tedy mohu takovou květinu vázat právě já, beru to opravdu s respektem a moc mě to těší.

Na co jste v rámci květinářství nejvíce pyšná?
Jsem šťastná, že se moje práce lidem líbí. Že se vrací zpět a jsou spokojení. Není to vždy jednoduché, je to spousta práce, se kterou mi ale hodně pomáhá můj manžel. Jsem moc ráda, že jsem si ten sen i já mohla vyplnit. Ne všichni ale byli vždy nadšení z toho, že bych byla květinářka. Studovala jsem, nechtěli tedy, abych „jen“ prodávala květiny. Nedávno mi můj táta řekl, že je rád, že květinářství mám. On původně chtěl, abych pracovala někde v kanceláři. V ten moment jsem na svůj obchod byla pyšná.

Jaký máte názor na akce podobné Tatrhům?
Tatrhy jsou skvělá akce. Určitě jsem vděčná, že jsem byla pozvaná a mohu na nich pravidelně být. Je tady spousta lidí, kteří si šli za svým snem a prodávají opravdu krásné výrobky, výborné jídlo a vytvářejí skvělou zábavu. Bez Tatrhů bych vůbec nevěděla, že tady v okolí takové lidi máme. Určitě velký dík patří pořadatelům, kteří svou práci odvádějí opravdu dobře. Pokaždé se sejde tolik návštěvníků, kolik asi na mnoha akcích v Jablonci ani Liberci nenajdeme.

Hodně jste i cestovala, jaká země vás inspirovala nejvíce, potažmo kde mají podle vás nejhezčí květinovou výzdobu?
V životě mě nejvíce inspirovala Itálie. Nemyslím si ale, že právě v rámci květin a stylu vazby. V Itálii jsem pracovala v květinářství u jedné staré paní, která neměla vůbec podobný vkus jako já. Byla ale neuvěřitelně hodná a dala mi možnost dělat to, co mám ráda. Nejkrásnější květiny jsem měla možnost vázat v Londýně – tam jsem byla na zkoušku jen pár dní, nakonec jsme se vrátili zpět do Čech. Měli ale největší a nejkrásnější výběr květin na jednom místě, co jsem doposud viděla. I objednávky tam byly odlišné – lidé si tam nechávali vázat nádherné, plné květiny. To byla radost.

Používáte k propagaci sociální sítě?
Ano. Používám Facebook a Instagram. Myslím, že je to v dnešní době nejjednodušší nástroj, jak o sobě dát lidem vědět. Mám ale ráda osobní prodej a komunikaci.

Na webových stránkách máte citaci z Malého prince. Četla jste knihu a líbila se?
Četla. Je jednou z mých oblíbených knížek. Je v ní hodně pravdivého. Asi si ji budu muset zase brzy přečíst.

Když vážete kytici či pracujete na dekoraci, posloucháte hudbu?
Často poslouchám u práce hudbu. Jen když spěchám, nebo mám hodně práce, mám ráda ticho. Když ale někdy zavřu obchod a dál pracuji na nějaké zakázce, hraje mi tady poměrně nahlas například Coldplay, Jason Mraz, Hillsong, nebo Tom Odell.