V obci totiž není policejní služebna a místní jsou odkázáni na policejní hlídky z Frýdlantu. Ten je však od Habartic vzdálený patnáct kilometrů a než hlídky dorazí, většinou je už po všem. Stížnosti místních obyvatel vidí i starosta obce, František Kryšpín, jako oprávněné.

„Nejhorší situace byla v době vstupu do Schengenu. Z hranic zmizeli celníci, nikdo je už nehlídá a obávaná příhraniční kriminalita skutečně nastala,“ vysvětlil František Kryšpín s tím, že po šíleném nárůstu načas nastalo klidnější období. A to poté, kdy policisté dennodenně prováděli nájezdy policejních aut. To zabralo, ovšem jen na chvíli.

Situace se nyní opět zhoršuje

Nyní zase přituhuje. Podle jeho informací v nedávné době došlo k přepadení dvou obyvatelek za bílého dne. „Jenže než k nám policejní hlídka z Frýdlantu dorazí, pachatelé už zmizí za hranice. V sousedním Polsku je sice nějaká policejní služebna, ale mají limitované úřední hodiny a navíc mají obrovský rajon, takže to také nemohou stihnout,“ informuje habartický starosta.

Kromě toho vysvětlil, že se pokoušeli se stavem v obci něco udělat, obraceli se se žádostmi o zřízení policejní služebny na ministerstvo, na bývalého libereckého policejního ředitele, ale bez valného úspěchu. „Měli jsme rozjednanou variantu, že by u nás dva policisté sloužili celý týden, pak ovšem přišla policie s variantou, že jen tři dny v týdnu a nakonec jen v době úředních hodin obecního úřadu,“ popsal postupné varianty František Kryšpín s tím, že takové služby by nic neřešily.

Liberecké policejní ředitelství však v nejbližší době zřízení policejní služebny nebo oddělení v obci neplánuje. Libereckému deníku to potvrdil krajský policejní ředitel Milan Franko. Podle jeho slov k takovému kroku rozhodně nedojde ani v příštím roce.

Policie se rozhodne podle statistiky

Jak ovšem krajský policejní ředitel vysvětlil, existuje možné řešení. „Počkáme na aktuální policejní statistiky za tři čtvrtiny letošního roku, které naši analytici zpracují a na základě výsledků, pokud se potvrdí, že se situace skutečně zhoršila, můžeme přijmout opatření. Například vysílat do Habartic pravidelné hlídky. Ty by mohly být k zajištění pořádku občanům k dispozici například osm z deseti hodin nebo deset z dvanácti, uvidíme podle konkrétní situace,“ uklidňuje občany Milan Franko. Podle jeho slov dříve cizinečtí policisté, kteří sloužili na hranicích, měli v obci především pozitivní vliv na prevenci kriminality.

Nespokojenost se současným stavem v Habarticích vyjádřila i jedna z místních obyvatelek, čtyřiapadesátiletá Žofie Zajícová. „Já se opravdu bojím. Kolikrát se mi stane, že na mě někdo zazvoní večer nebo v noci a když jdu otevřít, tak u dveří nikdo nestojí. Nebo kolikrát mám pošlapanou zahradu. V létě to ani tak znát není, ale v zimě to poznám podle šlápot na sněhu,“ uvádí Žofie Zajícová s tím, že má pocit, jako když si někdo ověřuje, jestli je někdo doma.

Kromě toho doplnila, že většinou jde o mladé výrostky, se kterými by se to dalo možná i jednoduše vyřídit, ale podle svých slov by se potom bála jejich pomsty. „Ale nemůžu říct, že by to byli jen Poláci, myslím, že i Češi mají v těch krádežích tady prsty,“ uzavřela.