„Jak to bude s víceletým gymnáziem a jak se studenti mohou profilovat k maturitě či budoucímu studiu?“ padaly další dotazy přítomných na vedení školy.

„Třída víceletého gymnázia se na naší škole určitě rušit nebude. V Liberci je oproti jiným městům, teď mě napadá například Brno, stav silně poddimenzovaný. To, že se ve stotisícovém městě otevřou pouhé dvě třídy víceletého gymnázia, jedna u nás a druhá na sousedním Gymnáziu F. X. Šaldy, v prvé řadě zajistí ten nejkvalitnější výběr studentů a na druhou stranu nezpůsobí výrazný odliv žáků ze základních škol,“ vysvětlil zástupce ředitelky školy Jaroslav Šťastný.

Příprava na vysokou školu

K otázce profilace studentů vysvětlil, že od druhého ročníku si studenti mohou vybrat ze široké nabídky volitelných předmětů, které jim umožní kvalitní přípravu na budoucí vysokoškolské studium.

„Nabídka volitelných předmětů se postupně rozšiřuje, takže v posledním ročníku studia nabízíme celkem čtyři. Největší zájem je o základy společenských věd, které volí nejčastěji budoucí ekonomové, právníci či uchazeči o humanitní studia. Hodně zájemců je také o chemii, biologii, fyziku či matematiku,“ přiblížil Šťastný. Dodal, že velkému zájmu se těší především finanční matematika. „To je předmět, který se hodí nejen studentům ekonomických oborů, ale v životě obecně.“

Souběžně s gymnáziem navštívili školu také rodiče budoucích studentů pedagogické školy. O studium na ní je tradičně velký zájem. Na rozdíl od lycea totiž připravuje studenty přímo do praxe. „Otevíráme jednu třídu a hlásí se každým rokem kolem sto dvaceti uchazečů,“ potvrdil Šťastný. „Zajímavé je, že od 90. let v každém ročníku studuje i několik chlapců. Během praxe ve školkách mají mezi dětmi obrovský úspěch. Muži v roli učitelek totiž i na nejnižším vzdělávacím stupni často nahrazují chybějící mužský prvek, zejména po rozvodu rodičů,“ podotkl.

Zajímavou novinkou je i to, že na rozdíl od minulosti se už na pedagogickou školu nedělají talentové zkoušky. „Nepožadujeme ani znalost hry na hudební nástroj, protože i to je součástí studia,“ doplnil zástupce školy. Přijímací zkoušky na střední školy letos proběhnou ve dnech 26.–27. dubna. „O tom ale budou školy informovat jednotlivé žáky osobní pozvánkou po podání přihlášky,“ upřesnil Šťastný.