Jak se vůbec rekordy do knihy dostávají?
Než na to odpovím, rád bych řekl něco, na co se mě neptáte a sice, že existují dva druhy rekordů. V první kategorii jde o ty, na něž se lidé cíleně připravují. Někdo celý rok, jiný třeba celý život. A pak jsou to případy, které vzniknou jako takový „vedlejší“ produkt nějaké jiné akce. Ta akce je krásná a ještě se završí zápisem do knihy. A to je právě případ Skotských her na Sychrově.

A jaký je tedy mechanismus? Lidé vám napíší, vy přijedete?
Záleží, zda jde o překonání již stávajícího rekordu nebo o rekord takzvaně ustavující. Pokud jde o překonání, pak žadateli napíšeme přesné podmínky, za jakých se předchozí rekord uskutečnil a dohlédneme, zda se o jeho překonání usiluje regulérně. Česká kniha rekordů si musí zachovat reputaci. A my Češi jsme už takoví filutové…

Jak jste se dozvěděli o Sychrově?
Ano, i tady musí naši komisaři dohlížet na regulérnost. A kontakt jsme dostali od pana Vaňka, který s námi spolupracuje a sám má na kontě rekord nejrychlejšího karikaturisty. Za tři hodiny dokázal nakreslit 362 portrétů. On sám propadl kouzlu Skotských her a tak nás sem pozval.

Co všechno jsou lidé ochotni udělat pro to, aby byli v zapsáni v Knize rekordů? Ať už jde o slavnou Guinessovu knihu rekordů nebo její českou podobu?
To vždycky záleží na úhlu pohledu. Když si třeba představíte chlapa v sukni, devadesát procent lidí si řekne, že by se zesměšnili. Jenže ti, co to dělají, vědí díky tomuto stylu o Skotsku a jeho dějinách víc, než leckterý profesor zeměpisu. A to už přeci má význam. Nebo u nás v pelhřimovském muzeu máme rovných devadesát exponátů ze sirek. Člověk, který je dělal, nad tím strávil 63 tisíc hodin, to je v součtu skoro 7 let. Leckdo si řekne – tichý blázen! Jenže mezi exponáty je i několik funkčních hudebních nástrojů a na jeho kytaru si třeba zahrál i Štěpán Rak! Víte, všichni se celý život pachtíme za nějakým relativním úspěchem, kariérou, jenže po tomhle pánovi zůstane něco, co budou lidé obdivovat ještě za dvě stě let.

Jakou má vůbec návaznost Česká kniha rekordů na Guienessovu knihu rekordů?
Původně se do každého vydání přidávalo ještě 10 stran národních. Před sedmi lety se ale nový vydavatel rozhodl národní dodatky zrušit a tak si dnes koupíte stejnou „Guinessovku v Rusku, v Čechách stejně jako třeba v Ekvádoru. Prosadit se s národním zápisem je v tomhle případě strašně těžké. Ročně jde na celém světě o statisíce rekordů, ale v knize se jich mohou objevit pouze stovky. Při výběru převažují obchodní zájmy. Nezapomeňte, že Guinessova kniha rekordů je hned po bibli nejprodávanější knihou na světě! Takže se rekordy z jednotlivých státůvybírají i podle toho, v jakém nákladu se v konkrétní zemi Guinessova kniha prodává.

Kolik českých rekordů se tam objevilo?
V posledních pěti letech je to asi dvacet zápisů. To je podle mě obrovský úspěch. Češi jsou hravý národ, takže je co nabízet.


Které konkrétní české se tam třeba objevily?
Třeba o rekord pana doktora Skorkovského, světového driblera, který uběhl maraton s míčem, a ten mu během celé trasy ani jednou nespadl z nohy! Z poslední doby je to třeba zápis o největší skříni světa. Šlo o šestimetrovou repliku malované vesnické almary.

Kdy se objeví v České knize rekordů zápisy ze Sychrova?
Pokud je nikdo nepřekoná, tak v nejbližším vydání, na podzim příštího roku.