Nadace podporuje oživování veřejného prostoru v konkrétních ulicích, městských čtvrtích, městských částech nebo celých obcích. Nejde jen o zkrášlování okolí, ale podstatné je, že lidé proměňují místo společně, v místní komunitě. Domlouvají se na společném cíli, a tím zlepšují své vzájemné vztahy i vztahy k místu, kde žijí. „Chceme spolupracovat s lidmi, kterým záleží na tom, jak bude jejich okolí vypadat a jaké v něm budou mezilidské vztahy a do uskutečnění svých nápadů zapojí své sousedy, místní podnikatele i radnici," vysvětlila Veronika Bröcknerová z Nadace Via.

V minulosti v rámci programu Města z jiného těsta nadace podpořila například založení komunitní zahrady na Lazebnickém vrchu v Liberci.

„Je to skvělá příležitost pro menší nápady, protože nemusíte mít projekt na několik milionů. Byli jsme překvapení, že jsme grant získali. Spolupráce s nadací byla ale výborná. Součástí grantu byla také dvě školení. Jedno se týkalo průzkumu prostředí a druhé získávání finančních prostředků. I teď s námi nadace komunikuje, ptají se, jak náš projekt pokračuje," popsala svoji zkušenost s grantem Petra Matyášová, zakladatelka liberecké komunitní zahrady.

Celkem nadace rozdělí 850 tisíc korun. O podporu mohou žádat neziskové organizace založené na dobrovolnické práci i neformální skupiny aktivních lidí.

Přihlášky je možné podávat až do 16. července.

Jitka Blehová