"Vážení příznivci Karla Gotta, z důvodu akutního zápalu plic musí pan Gott s velkým politováním zrušit své čtvrteční vystoupení na festivalu Benátská s Impulsem," napsala na Gottově facebooku jeho tisková mluvčí Aneta Szolzová. Právě Benátská noc měla být přitom poslední letošní velkou akcí, které se měl populární zpěvák zúčastnit. 

"Hosté pana Karla Gotta vystoupí s orchestrem Pavla Větrovce dle původního plánu. Všem fanouškům se hluboce omlouváme a přejeme Karlu Gottovi brzké uzdravení," uvedli pořadatelé festivalu na facebooku. Gotta měly podle programu doprovodit vokalistky Dasha či Táťána Roskovcová, jako hosté slíbily vystoupit Ilona Csáková, Markéta Konvičková a také Petr Kolář. Mluvčí festivalu Johana Turnerová ČTK sdělila, že další vyjádření ke Gottově nepřítomnosti pořadatelé neplánují.  

Karel Gott v roce 2016 bojoval se zdravotními problémy, v listopadu předchozího roku mu bylo diagnostikováno nádorové onemocnění mízních uzlin. Gott se podrobil léčbě a v březnu 2016 oznámil, že onemocnění vymizelo a že ani po těžké nemoci se nehodlá s hudební kariérou rozloučit. Po dalších komplikacích započal s postupným návratem na pódia. Zpočátku vystupoval jen v klubech, v květnu 2017 se vrátil i na velké pódium, a to koncertem Karel Gott still aLIVE v Divadle Hybernia.

Loni 12. června za doprovodu Boom!Bandu Jiřího Dvořáka vystoupil na samostatném koncertě ve vyprodané pražské O2 areně. Také letos měl původně u příležitosti životního jubilea vystoupit v pražské O2 areně. Koncert zpěvák ale před časem zrušil, jeho mluvčí to zdůvodnila Gottovou oslabenou imunitou.

Pamětní bankovka

Karel Gott je nejslavnějším českým zpěvákem populární hudby. Vydal skoro tři stovky alb, první už v roce 1965, na svém kontě má desítky milionů prodaných desek. Své poslední album s názvem Ta pravá vydal loni. Populární je též v Německu či Rusku.

Seznam zpěvákových ocenění je velmi dlouhý. Například Zlatým a Českým slavíkem byl zvolen dvaačtyřicetkrát, poprvé už za rok 1963 a zatím naposledy v roce 2017. Za minulého režimu byl zasloužilým (1977) a národním umělcem (1985), v roce 2009 mu tehdejší prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy.

Letos v den jeho narozenin si zpěvákovi fanoušci mohli zakoupit pamětní eurobankovku s Gottovým portrétem. K dispozici jich bylo 5000, vyprodány byly zhruba za čtyři hodiny. Zpěvákovo životní jubileum bude ještě doprovázet autobiografická kniha, která vyjde do konce roku.

Festival Benátská! bude zahájen ve čtvrtek 25. července, probíhat bude do neděle. Jeho program budou nyní pořadatelé podle serveru Novinky.cz koncipovat jako poctu Gottovi.