Gentleman silnic je společným projektem Generali České pojišťovny a Policie České republiky, který vznikl v roce 2004. Jeho cílem je motivovat účastníky silničního provozu k tomu, aby si pomáhali, nebyli k sobě lhostejní a všímali si svého okolí. Manželé Schovancovi se stali 213. a 214. oceněnými. „Jsem rád, že se stali dalšími v řadě, kteří v sobě měli odvahu, která je mnohdy dílem okamžiku,“ zdůraznil ředitel projektu Gentleman silnic tiskový mluvčí Generali Jan Marek.

Podle vedoucího odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Libereckého kraje Jaroslava Řeháka zaznamenali nárůst dopravních nehod, ve kterých hraje roli právě alkohol. Zhruba u každé dvacáté evidované nehody je u jejího viníka přítomnost alkoholu v krvi. S tímto negativním trendem bojují vyhlašováním speciálních dopravně-bezpečnostních akcí. Cílí na odhalování řidičů, kteří usedli za volant pod vlivem. „To, co předvedli manželé Schovancovi, si ocenění právem zaslouží. Svým přístupem zabránili dalším a ještě horším následkům, které se mohly stát,“ podotkl Řehák.

V pondělí 7. února večer se manželský pár vracel domů z veterinární ordinace ve směru z Mimoně na Mnichovo Hradiště, když si před sebou všiml kličkujícího renaulta, který chvílemi vyjížděl až do protisměru. Udržovali si bezpečný odstup a byli připraveni poskytnout pomoc. Na kruhovém objezdu v Kuřívodech šofér renaultu nedokázal dostatečně točit volantem a naboural do sloupu veřejného osvětlení. „Manželka zastavila a já jsem vystoupil, abych zjistil, zda řidič nepotřebuje pomoc. Místo toho jsem našel silně podnapilého muže,“ popsal prvotní dění Schovanec.

Dar pro prezidenta Joea Bidena a první dámu k Vánocům.
Z Boru až do Ameriky. Prezident USA a jeho choť dostanou k Vánocům českou vázu

Vydal se pro mobil, aby zavolal polici a záchrannou službu. Když to opilý muž zaslechl, nasoukal se zpět do auta a začal na své zachránce najíždět. „Snažil jsem se vzít mu klíčky, to se nepodařilo na první pokus. Chvíli mě táhl vedle sebe, nakonec jsem se musel odkulit, aby mě nepřejel zadními koly,“ dodal Schovanec, který si při nedobrovolném kaskadérském kousku pohmoždil celé tělo a namohl ruku.

Manželé se za ním vydali v jejich autě. Senior pod vlivem alkoholu přibližně po dalších pěti kilometrech jízdy po silnici číslo 262 na Dolní Krupou zastavil u lesní cesty. Ivan Schovanec nezaváhal, vnikl do renaultu a vytáhl klíčky ze zapalování. Přivolaná policejní hlídka naměřila 3,13 promile alkoholu v krvi, opakovaná zkouška ukázala 2,61 promile. „Muž tvrdil, že si dal před jízdou  dvě piva a teprve po jízdě se trochu napil vodky. Tomu mohli policisté jen těžko uvěřit, když se v autě povalovaly dvě nenačaté lahve od vodky a on nebyl schopen vysvětlit, ze které lahve pil,“ doplnila krajská mluvčí policie Ivana Baláková. Opilý řidič, který ohrozil nejen sebe, ale i další účastníky provozu, byl už pravomocně odsouzen.

„Nasazení obou manželů bylo obdivuhodné. Opilého řidiče se pokusili několikrát zastavit, a to se jim nakonec také podařilo. Hazardní jízda, kterou opilec mohl bez jejich zásahu protáhnout výrazně dál, by snadno vyústila v tragédii. Díky nim nakonec nikdo neutrpěl žádná vážná zranění,” dodal statutární náměstek hejtmana Libereckého kraje Jan Sviták.