Kadeřnice, kuchaři, číšníci, modelky… V areálu liberecké střední školy gastronomie a služeb na Králově háji bylo včera živo. Po třech letech odmlky se škola vrátila k oblíbené akci Gastroden, která je nejen příležitostí, jak prezentovat školu, ale také se dobře najíst, nechat se učesat, nalíčit a zároveň obdivovat um a talent zdejších žáků.

„Pro letošek jsme připravili atraktivnější program, který nově zahrnuje například přehlídku soutěžních účesů nebo taneční vystoupení," představuje program akce náš průvodce, ředitel školy Zdeněk Šlaich.

Vcházíme do budovy Centrum, kde si budoucí kadeřnice, číšníci nebo kuchaři testují své dovednosti na skutečných zákaznících. Vevnitř vládne šero, jen v barevných paprscích se třpytí a lesknou slavnostní tabule.

Nejmenší návštěvníci obdivují především marcipánové výrobky. „Tabule připravují žáci den předem, ale příprava na ně je samozřejmě mnohem delší," vypráví ředitel.

Vracíme se na nádvoří, kde nabízejí své výrobky budoucí kuchaři. K mání jsou lákavé zákusky i exoticky vyhlížející chuťovky studené kuchyně. V jednom ze stánků předvádí své schopnosti budoucí kadeřnice. Jedna kulmuje lokny, druhá vlasy žehlí, třetí zaplétá umně copánkový účes. „Nejvíce mě baví pánské účesy. I když to tak nevypadá, i ty mohou být zajímavé a kreativní," vysvětluje slečna Růžena. Nejmladší žákyně se zase svěřuje, že ji k této profesi přivedla teta. „O obor kadeřnice je zájem velký. Dokonce jsme museli letos odmítat," vypráví ředitel, který se stejně jako řada jeho kolegů potýká s několikaletým problémem nedostatku žáků na učebních oborech. K atraktivitě jim totiž nepřidává ani možnost dodělat si maturitu na nástavbě.„Malý zájem je například o obor gastronomie, kuchař-číšník nebo kosmetička, kde momentálně vypisujeme třetí kolo přijímacích zkoušek," upozorňuje ředitel.

„Učíme dobré řemeslo, pro všechny obory máme výborně vybavené zázemí, pracoviště jsou na velmi dobré úrovni," vypočítává ředitel a zároveň upozorňuje i na výsledky celostátních soutěží, v nichž se žáci střední školy gastronomie a služeb umisťují pravidelně na předních místech.

Přesouváme se opět na nádvoří, kde vrcholí módní přehlídka. Předváděné modely jsou dílem zdejších budoucích krejčových, na líčení a účesech se zase vyřádily budoucí kadeřnice a kosmetičky. I samotné manekýnky jsou žákyněmi školy. Gastroden ve škole na Králově háji letos proběhl už po jednatřicáté.