Pochybení, která se neslučují s tak prestižní funkcí. To jsou oficiální důvody, proč včera rada Libereckého kraje odvolala z funkce dosavadního ředitele Centra vzdělanosti Libereckého kraje Roberta Gambu. Ředitel prý špatně hospodařil, nevěnoval se své práci a směřoval školu tam, kde ji kraj nechce mít. I to bylo důvodem, proč krátce před Gambovým odvoláním došlo k výmazu centra z rejstříku škol.

„Centrum vzdělanosti pod Gambovým vedením fungovalo špatně. To není žádná novinka, vytýkáme mu to od roku 2009,” předesílá náměstek hejtmana a krajský radní pro školství Radek Cikl (ČSSD).

Cikl: Dělal, co neměl

Robert Gamba podle jeho slov nespolupracoval dostatečně s ostatními školami, jejichž pedagogičtí pracovníci byli v Centru vzděláváni. Koordinace prý byla chaotická a dokonce se prý některé školy nechaly slyšet, že Centrum je zbytečné a mělo by se zrušit.

„Víme o tom, že některé školy si další vzdělávání svých pracovníků zajišťují samy, což by se dít nemělo. Právě od toho tu přece máme Centrum vzdělanosti,” míní Cikl.

Posledním důvodem bylo prý i Gambovo působení na pozici ředitele. V Centru se prý příliš nevyskytoval. „Máme informace, že místo své práce se věnoval sportovním koníčkům a také přednáškám mimo území Libereckého kraje, které s jeho funkcí vůbec nesouvisely,” kritizuje Gambu Radek Cikl.

Gambovu funkci přechodně zastává jeho nástupkyně, do začátku ledna má z výběrového řízení vzejít nový ředitel Centra. Bude mít za úkol mimo jiné vymazat dluh, který zde vznikl, a také vrátit Centru jeho původní náplň - tedy být prostředníkem mezi všemi školami, jejichž učitelé si chtějí doplnit vzdělání.

Gamba: Nemají mě rádi

Odvolaný Robert Gamba s důvody, které oficiálně zazněly, nesouhlasí. Vše je podle něj neúměrně zveličováno a skutečnou příčinou jeho pádu je něco jiného. Co, to Gamba neví, domnívá se však, že roli hrají i osobní animozity.

„Ve dluzích nejsme. Pan Cikl vychází z účetní závěrky v pololetí, dnes už Centrum ve ztrátě není,” vyvrací jeden z argumentů končící ředitel.

Důvodem, proč se Centrum zadlužilo, je podle jeho názoru nižší příspěvek od Libereckého kraje. Ten se z původních 4,5 milionu o 2 miliony snížil.

To, že se málo věnoval škole, Gamba také odmítá. „Každý, kdo mě zná, tak ví, že jsem v posledním roce přibral snad 20 kilo. To by se asi těžko stalo, kdybych někde sportoval,” naráží na kritiku kraje.

Výmaz Centra vzdělanosti z rejstříku škol považuje za administrativní krok, jehož jediným účelem bylo ho odvolat.
„Když zařízení není školou, může být jeho ředitel odvolán bez udání důvodu. Což se i stalo. Žádné důvody mi osobně nebyly nikdy sděleny,” dodává Robert Gamba.

Zatím zůstává zaměstnancem Centra vzdělanosti, ale je smířen s tím, že zde definitivně skončí. Takové jsou podle jeho slov pokyny, které bude nový ředitel mít.