Veřejnosti ji galerie znovu zpřístupní v polovině března. Ještě před tím se totiž musí připravit pět výstav. Jedna z nich představí dílo fotografa Ladislava Postupy. Kromě toho zve galerie i na komentovanou prohlídku obrazů Jiřího Nepasického za účasti autora, 26. 2. v 10.30.

„Oprava skončila, máme vymalováno, podlahu položenou. Už by se tam mohly dávat obrazy, ale jsme plně vytíženi přípravou krátkodobých výstav. Předpokládám, že stálou expozici začneme instalovat 9. března," uvedl ředitel. Očekává, že instalaci by mohli zvládnout během jednoho týdne.

Voda vyplavila v prvním patře expozici českého výtvarného umění. Havárii způsobila prasklá objímka v přístroji, který čistí vodu pro zvlhčovače klimatizace. Díla galerie voda nepoškodila. Škoda na budově patřící městu byla 1,6 milionu Kč, magistrát to řeší jako pojistnou událost.

Kavárna uzavřena

Nadále uzavřená ale zůstane kavárna v galerii. Ani ve druhém výběrovém řízení se nepodařilo najít nového nájemce. „Vypsali jsme soutěž znovu," řekl Randáček. Galerie podmínky zmírnila, na nájmu požaduje pouze jednu korunu, v minulém kole to bylo 5000 Kč za měsíc. „Pro nás je důležitější, aby byla v provozu. Škodí nám, že naše nabídka není kompletní," vysvětlil ředitel.

Šperky a ilustrace

Galerie se snaží návštěvníky po loňském přestěhování na promenádní Masarykovu ulici lákat na pestrost výstav. Dvě nové začnou ve čtvrtek. Netradiční bude výstava Jaroslava Prokeše nazvaná V základním režimu. „Je o tichu a prázdném prostoru," nastínil Randáček. Na druhé výstavě budou sítotisky studentů a absolventů katedry fotografie FAMU.

Za týden galerie nabídne další tři výstavy, na jedné bude prezentovat část svého sbírkového fondu s vazbou ke II. světové válce. Další připomene díla světoznámého fotografa Ladislava Postupy, která vznikla od 60. let, až do současnosti. Společnou výstavu budou mít Anna a Eva Mastníkovy. Matka Eva se soustředí na ilustraci knih pro děti, dcera Anna spíše na animovaný film a vlastnoručně dělané loutky, hračky či šperky.