Nakonec se sešlo více než 1 200 nejrůznějších textilních výrobků, tašek, kosmetických taštiček, batohů a také čepic, pletených ponožek, polštářků, sukní, šatů a dalších parádních kousků. Organizátoři si navíc pro hosty připravili speciální vánoční pytlíčky s překvapením. Věrní návštěvníci a návštěvnice, kteří podporují organizaci každý rok, získali možnost vybrat si i něco jiného pro sebe či jako dárek a zároveň pomáhat. „Kromě toho, že jsme získali rekordní počet výrobků, tak i celkový výtěžek je nejvyšší za celou dobu konání. Na místě se vybralo 87 733 korun a společnost Emerge darovala dalších deset tisíc korun,“ netajila nadšení Petra Hottmarová z Centra Kašpar.

Do liberecké galerie poslední listopadovou sobotu zamířily desítky lidí. Na místě nechyběly ani kreativní a šicí dílny pro děti. „Vytáhly mě kamarádky. Přijde mi to jako super nápad. Člověk podpoří a zároveň si něco pěkného koupí,“ svěřila se jedna z návštěvnic, Štěpánka z Liberce. S prázdnou neodcházela paní Jana, která si koupila rovnou několik tašek a další drobnosti. „Chodím každý rok, líbí se mi ta atmosféra. Navíc jsem už částečně nákupem pořešila vánoční dárky, tak jsem spokojená,“ pochlubila se.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu v Liberci
Vánoční strom rozzářil liberecké náměstí. Trhy začnou poslední listopadový den

První ročník Kašparova nejen taškaření se uskutečnil v roce 2014 přímo ve výukové místnosti organizace. Sešlo se tenkrát 200 tašek a výtěžek byl 18 tisíc korun. Už tehdy tak věděli, že musí hledat větší prostory. „Přemýšleli jsme, kde by se benefice mohla konat a nejvíc se nám líbil prostor Oblastní galerie v Liberci. Naštěstí se tehdejšímu řediteli náš nápad líbil a od roku 2015 můžeme využívat tyto krásné prostory, z čehož máme obrovskou radost a jsme za tuto možnost velmi vděční,“ zdůraznila Hottmarová.

Centrum Kašpar pomáhá lidem nejen při hledání dobré práce. Jedná se o komplexní podporu, pracovní poradenství včetně kariérního plánování, přípravy na pohovor, přes různé vzdělávací či tréninkové programy po zprostředkování práce. Poradkyně mentorují či koučují, když je třeba, podporují a radí a protože hledání práce jde často ruku v ruce s dalšími problémy, jedná se o velmi individuální pomoc.

Technikův pavilon není v dobrém stavu.
Technikův pavilon se dočká opravy. Liberecké výstaviště čeká postupná proměna

Tyto služby jsou financovány z Evropských sociálních fondů a jsou určeny pro přesně definované cílové skupiny lidí. „Pomoc ale potřebují i další lidé, které nemůžeme zařadit do našich projektů. Výtěžek z benefice a všechny finanční dary jsou určeny právě na financování služeb pro lidi, které nespadají do definovaných cílových skupin projektů. Lidem, kteří k nám přicházejí ve složité situaci, umožňujeme nadechnout se ke změně. Nasloucháme, radíme, podporujeme, doprovázíme, školíme, předáváme zkušenosti, píšeme reference, ve firmách argumentujeme ve prospěch motivovaných připravených lidí,“ informovala pracovní poradkyně Simona Zemanová.

Dar z benefiční akce pomohl například i paní Kristýně, která kvůli těžké nedoslýchavosti marně hledala práci ve svém oboru. I přes svůj handicap vystudovala střední obchodní školu, jejím snem bylo stát se účetní. V různých firmách se setkala s odmítnutím, jelikož její sluchová vada jí neumožňuje telefonovat. Pracovala tak na nekvalifikovaných pozicích, například jako uklízečka.

„V době, kdy nás oslovila, si už přestávala věřit. Naše pracovní poradkyně jí poradila, jak si připravit motivační dopis a životopis, jak se prezentovat u zaměstnavatelů a o jaké pozice má smysl se ucházet. Kristýna si postupně zvedala sebevědomí a stále více si věřila,“ podotkla Hottmarová. Příběh má šťastný konec. „Díky naší pomoci získala práci v oboru a nastoupila na pozici pomocné účetní a souběžně se rozhodla studovat vysokou odbornou školu se zaměřením na účetnictví,“ dodala.