Jde o 14 zaměstnanců v trvalém pracovním poměru v provozu prádelny a sedm zaměstnanců ze stravovacího provozu. Dalším 16 lidem bude ukončena dohoda o pracovní činnosti, sdělila mluvčí krajské nemocnice Barbora Silná.

Obě nemocnice se spojí od 1. ledna 2014. Vznikne tak zdravotnické zařízení se zhruba 1140 lůžky, které bude mít tři vlastníky - Liberecký kraj a města Liberec a Turnov. Pro obě zařízení by měla být připravovaná spolupráce výhodná a roční úspora v nákladech by měla dosáhnout 15 milionů korun. V Turnově umožní udržet základní rozsah zdravotní péče a také lépe využít areály obou nemocnic. Podle ředitele liberecké nemocnice Luďka Nečesaného by se do Turnova mohla přesunout například jednodenní chirurgie.

Firmu NEMPRA liberecká nemocnice kupuje od Turnova, je to součást smlouvy o fúzi obou zdravotnických zařízení. O provoz prádelny ale zájem nemá, vybavení by potřebovalo nákladnou rekonstrukci. Liberecká prádelna má navíc dostatečnou kapacitu, aby mohla zajistit čisté prádlo pro obě nemocnice. Pracovníci turnovské prádelny měli zájem si ji pronajmout, když si ale spočítali, že by byl provoz nerentabilní, od záměru ustoupili. Nemocnice jim teď nabízí ukončení pracovního poměru dohodou a jedno měsíční odstupné nad rámec daný zákonem.

Stravovací provoz v turnovské nemocnici bude propouštět méně, než se čekalo. Původně mělo odejít 15 lidí, nakonec jich ale bude jen sedm. "Podařilo se nasmlouvat nové vztahy v oblasti komerčního stravování, navýší se tím současná kapacita vaření o 50 procent, což vedlo k snížení předpokládaného počtu propouštěných zaměstnanců," vysvětlil Rais. Všichni, jichž se propouštění týká, se podle něj mají do 15. listopadu rozhodnout, zda skončí dohodou. Jinak dostanou výpověď z organizačních důvodů.