Kdo včera procházel náměstím Tomáše Garrigua Masaryka ve Frýdlantě v Čechách, mohl být svědkem slavnostního zahájení prací, které povedou k přestavbě a zvelebení tohoto náměstí. Ve chvíli, kdy chtěl Dan Ramzer, starosta Frýdlantu v Čechách, poprvé symbolicky kopnout krumpáčem do země, seběhla se k němu družina Albrechta z Valdštejna v podobě rytířské skupiny z Frýdlantu. Starosta jim slavnostně přislíbil, že práce povedou ke zkrášlení města, a ne k podkopání panství. „Kostky jsou strženy,“ prohlásil poté starosta Dan Ramzer a zahájení přestavby stvrdil s ostatními slavnostním přípitkem.

Na novou podobu náměstí se těší frýdlantští obyvatelé. „Bylo už načase. Návštěvníkům Valdštejnských slavností tu bude příjemněji,“ řekl Miroslav Ječný z Frýdlantu v Čechách. Lidé se mohou těšit na novou kašnu se sochou Albrechta z Valdštejna, nové osvětlení, zeleň, dlažbu a mobiliář – lavičky, pítko.

Archeologové očekávají nálezy

Práce bude bedlivě sledovat archeolog Petr Brestovanský, který je přestavbou nadšen. „Doufáme, že se konečně dozvíme trochu více o historii města. Výkopy nám snad ukáží původní velikost náměstí. Zřejmě také odhalíme středověký vodovodní systém z dlabaných dřevěných kmenů,“ vyjádřil s radostí Petr Brestovanský. Jak dále dodal, práce možná odkryjí také podzemní chodby, sklepní prostory, studny, kachlová kamna a různé nádoby.

Také Národní památkový ústav v Liberci bude mít frýdlantské náměstí pod dohledem. „Středověký půdorys náměstí bude zachován. Přestože je nová podoba náměstí pojata soudobě, nedojde k narušení hodnot,“ vyjádřil Petr Freiwillig z Národního památkového ústavu v Liberci.

Kopat se začne nejdříve před radnicí. Práce se poté přesunou ke křižovatce ulic Svatopluka Čecha a Míru. Pokračovat se bude mezi Kostelní a Děkanskou ulicí. Střed náměstí přijde na řadu podle odhadů v září.

Podle starosty Dana Ramzera ale přestavba nebude pro lidi velkou komplikací. Obyvatelé se ke svým domům dostanou, ulice budou sice neprůjezdné, ale průchodné.
Přestavba náměstí by měla být hotova v září příštího roku. Stát bude 37, 3 milionů korun. Město na projekt dostalo dotaci z Evropské unie ve výši 32, 7 milionů korun.