„První poukázky budeme rozdávat příští týden, dávky se vyplácejí kolem 21. dne v měsíci a už nyní si pracovnice sociálního odboru stěžují na počínající agresi občanů,“ popsala současnou situaci Alena Švejdová, vedoucí kanceláře Městského úřadu ve Frýdlantě. Podle jejích slov dokonce úřad již s předstihem řešil situaci, která by se vzrůstající agresí mohla vzniknout.

„Uvažovali jsme i o najmutí ochranky, která by v případě potencionálního napadení pracovnic úřadu pomohla. Nakonec jsme však usoudili, že vše zvládneme sami,“ dodala Alena Švejdová. Do budoucna, v případě komplikací, však pomoc ochranky úřad zcela nezavrhl.

Frýdlant se výplatou části sociálních dávek formou poukázek rozhodl učinit přítrž zneužívání příspěvku na živobytí. „Chceme hlavně zabránit tomu, aby dávky končily v automatech nebo je lidé používali k nákupu alkoholu a cigaret. Za poukázky si totiž budou moci koupit ve vybraných obchodech pouze věci důležité k živobytí. Hygienické potřeby či potraviny,“ řekla Deníku před časem Alena Švejdová.

Podle Aleny Švejdové by měly nově zavedené poukázky snížit také počet těch, kteří o příspěvek o živobytí budou žádat. Dávky vyplácené v poukázkách totiž přestanou být zajímavé pro ty, kteří je skutečně nepotřebují a příspěvek na živobytí pro ně byl doposud pouze slušným měsíčním přilepšením.

Podle Jana Heinzla, vedoucího frýdlantského oddělení dávek a sociální péče, se podařilo vybudovat dostatečnou síť prodejen, kde budou poukázky místo peněz akceptovat. „V každé větší obci na Frýdlantsku máme alespoň jeden obchod, který bude přijímat poukázky na veškeré zboží, které lze poukázkami zaplatit, minimálně potraviny a základní hygienické potřeby,“ vysvětlil Jan Heinzl s tím, že se zapojily i některé prodejny s textilem a obuví.

V síti nejsou zahrnuty lékárny, avšak podle Jana Heinzla ani nejsou potřeba. „Lidé, kteří jsou v hmotné nouzi, dostanou od nás potvrzení, na základě kterého by jim lékař měl předepisovat léky, na které nemusí pacient doplácet,“ dodal Jan Heinzl.