VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Frýdlantští: Jsme jak na ztracené vartě

Frýdlant v Čechách - /ANKETA/ Frýdlantskou nemocnici čekají další škrty. Po tamní porodnici bude zrušeno i lůžkové oddělení na gynekologii. Pro ženy s vážnějšími potížemi to znamená cestovat za operací na oddělení Krajské nemocnice v Liberci.

6.2.2012 8
SDÍLEJ:

PODLE ŘEDITELE NEMOCNICE BŘETISLAVA VÁCLAVÍKA lze ušetřit i jinak, například důslednou aplikací tzv. DRG plateb. Ty mají sjednotit a zprůhlednit financování jednotlivých skupin diagnóz.Foto: Deník / Vít Černý

Menší, především laparoskopické zákroky, se tu budou provádět i nadále, v rámci tzv. jednodenní hospitalizace. Znamená to, že pacientka bude moci odejít 24 hodin po zákroku domů. Nový systém by měl podle pojišťoven, které postupné snižování počtu lůžek řídí, znamenat úsporu pro nemocnici i samotného pacienta. Ten podle nich nebude muset ležet v nemocnici déle, než je to nezbytně nutné, ušetří za poplatky a sníží se mu i pracovní neschopnost.

Plánované změny se ovšem pacientkám příliš nelíbí. Znamená to pro ně, že už za středně těžkými zákroky, jako například preventivním odstraněním dělohy, budou muset odjet do Liberce. Nevítá je ale ani vedení nemocnice. Její ředitel Břetislav Václavík se obává, že opatření je jen „kosmetickou operací,“ a že ke skutečným úsporám nedojde. Zatím ani neví, kolik budou pojišťovny za jednodenní zákroky hradit, a to, že bývalý porodní sál byl změněn na oddělení pooperační péče, nezbaví nemocnici povinnosti hradit režii oddělení, které se podle něj pouze přejmenuje.

„Bojím se, že jde o úředně-kosmetické operace, které malé nemocnice postupně vyčlení ze sítě,“ netají se ředitel. Podle něj by měly změny ve zdravotnictví fungovat spíš obráceně. „Tak, aby tam, kde se menší zákroky dosud neprováděly, byla jednodenní péče umožněna a pacienti nemuseli nikam zbytečně dojíždět,“ vysvětluje. „Ale proč rušit něco, co funguje?,“ ptá se. Ročně tu na oddělení s 21 lůžky provedli celkem 1126 operací.

Liberecká nemocnice navíc podle něj má také jen určitou kapacitu. Obává se, že změna se výrazně dotkne některých skupin pacientek.

„Například ženy na rizikovém těhotenství, které musely být dlouhodobě hospitalizovány, by teď měly ležet v Liberci, ovšem otázka je, zda bude stačit kapacita i platby,“ pojmenovává jeden z problémů, které změny mohou přinést.

Za další mínus považuje to, že mladí lékaři budou mít jen omezené možnosti jak získat praxi. „Mladých lékařů dnes ubývá, utíkají do soukromých praxí a v nemocnicích mají jen částečné úvazky. Za pět deset let tu nemusíme mít žádné. Budeme je pak v nemocnicích přeplácet, aby tam vůbec pracovali?,“ ptá se ředitel Václavík.

Spokojeni s vidinou rušení lůžek nejsou ani samotné pacientky. „Do Frýdlantu jezdím proto, že je tu vlídné rodinné prostředí, mrzí mě, že tato možnost skončí, i když se tvrdí, že pacient má možnost si vybrat,“ dokládá Petra Opočenská z Liberce. „Navíc vím, že mě propustí, až budu zcela v pořádku, nedovedu si představit, že půjdu po zákroku druhý den domů a rodina mě bude každých deset minut kontrolovat,“ obává se.

„Dnešní medicína je prostě jiná, než byla před lety. Prošla změnami včetně přístrojového vybavení. Velký počet nemocnic neznamená, že všude můžeme očekávat vysoce kvalitní práci a špičkový personál,“ argumentuje Jiří Benedikt, ředitel krajské pobočky VZP v Liberci. Podle něj hustota nemocnic v kraji odpovídá stavu za Rakouska -Uherska, kdy se síť stanovila podle dojezdové doby koňského spřežení. „Dnes snad máme sanity a vrtulníky,“ říká. Tvrzení o zbytečné hustotě nemocniční sítě ale oponují samotní zdravotníci. Podle nich je vzdálenost mezi městy srovnatelná třeba právě se sousedním Rakouskem a přesto tam malé nemocnice nikdo neruší.

Útlum lůžek se nelíbí ani starostovi Frýdlantu Danu Ramzerovi. „Nejsem změnami nadšený, ale pokud je to jediná možnost, jak zachovat zdejší gynekologii, tak aspoň že tak,“ říká.

Útlum lůžek ve frýdlantské nemocnici

2008: uzavření porodnice (-10 lůžek), gynekologické oddělení zajišťuje ve vážných situacích pomoc. Počet porodů za 1 rok/cca 400

2011: Nemocnice Frýdlant zrušila 10 lůžek průřezově na chirurgickém a gynekologickém oddělení

2013: nebude již nasmlouváno samostatné lůžkové gynekologické oddělení v Nemocnici Frýdlant (-21 lůžek), pacientům bude poskytnuta náhrada ve formě jednodenní péče na lůžku. Zdroj: VZP

Anketa: Víte, co je jednodenní hospitalizace?

Ivana Cyrusová, Frýdlant:
S tímto pojmem jsem se ještě nesetkala, od vás to slyším poprvé. Nevím, že by se o tom někde mluvilo. Bojím se, že to bude znamenat zhoršení péče, ale asi nám nezbude než se tomu přizpůsobit.

Zdeňka Šormová, Frýdlant:
Když to poslouchám, moc nám toho tu nenechají. Frýdlantský výběžek má svá specifika. Je něco jiného, když mají lidé dobré spojení s městem, ale to není náš případ. Celé je to špatně.

Petra Zverková, Frýdlant:
Ano, četla jsem o tom ve zpravodaji. Vzhledem ke spádové oblasti s 25 tisíci lidmi to asi není dobré rozhodnutí. Chápu, že nejsou peníze, ale na co už by měly být, když ne na zdraví?

Jana Wrhelová, Liberec:
V říjnu jsem tu po zákroku, který měl patřit právě do této kategorie, zůstala ležet tři dny. Nevím, jestli to takhle nově bude fungovat. Člověk by měl odcházet s jistotou, že je úplně v pořádku.

Více o jednodenní hospitalizaci a rozhovor s ředitelem liberecké VZP Jiřím Benediktem najdete ZDE.

Autor: Jana Švecová

Nahravá se anketa
6.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 500 Kč Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů MONTÁŽNÍ DĚLNÍK/CE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Práce na 3 měsíce, Práce převážně ve stoje, Hlásit se e-mailem nebo osobně na adrese sídla firmy ul. 1. máje 97/25, Liberec. Pracoviště: Sorbanna, s.r.o.-005 grupo antolin bohemia, a.s., Svárovská, č.p. 696, 463 03 Stráž nad Nisou. Informace: Nataliia Danylych, +420 606 607 688. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 30 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vyučení v oboru, praxe výhodou, není podmínkou., Nabízíme: možnost ubytování, využití lázní Chrastava, Hlásit se e-mailem nebo telefonicky od 8.00 do 14.00 hod.. Pracoviště: Ttg servis s.r.o.-002, Bílokostelecká, č.p. 128, 463 31 Chrastava. Informace: Lenka Fryková, +420 777 766 819. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 27 000 Kč Svářeči SVÁŘEČ/POTRUBÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - svářeč plamenem, el. obloukem, potrubář (nebo zámečník) - práce v terénu - plyn, - praxe vítána, - nástup možný ihned, - pracovní doba: jednosměnný provoz 7-15,30 h.. Pracoviště: Progres liberec s.r.o.-001, Vilová, č.p. 350, 460 10 Liberec 10. Informace: Pavla Kmetyová, +420 725 503 587. Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 16 000 Kč Pomocníci v kuchyni POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Praxe vítána, vyučení v oboru není podmínkou, spolehlivost, nekuřácké pracoviště, práce na plný úvazek nebo možnost i úpravy pracovní doby na zkrácený úvazek, plat + osobní ohodnocení a 13. plat, hlásit se předem telefonicky.. Pracoviště: Školní jídelna gastron - zuzana vaníčková s.r.o.-001, Ještědská, č.p. 354, 460 08 Liberec 8. Informace: Dana Halaburková, +420 482 770 792.

Piráti Chomutov v dalším kole TELH přivítali Bílé Tygry z Liberce.
42

FOTO: Liberec se konečně trefil a hned z toho byla výhra v Chomutově

Slavnostní otevření fotbalového hřiště s umělou trávou.

V Turnově otevřou fotbalové hřiště

FOTO: Nejstarší liberecký gympl uspořádal první ze série výročních akcí

Liberec – Už za rok tomu bude sto let, co se ministerstvo školství rozhodlo v Liberci otevřít České státní reformní reálné gymnázium, dnešní Gymnázium F. X. Šaldy. Vedení školy však nečeká na výroční den a slaví už nyní. A také vybírá peníze, třeba i sběrem papíru.„Celý tento školní rok můžeme věnovat připomínkám toho, že jsme nejstarší gymnázium v Liberci,“ řekl organizátor oslav a pedagog Pavel Taibr.

Přihlašte se do konce září na Jizerskou 50. Budete mít levnější startovné

Bedřichov - 52. ČEZ Jizerská 50 se koná od 8. do 10. února 2019. Již nyní je do ní přihlášeno téměř 3 000 běžkařů všech úrovní.

FOTO: Liberec má dobrou karmu, říká čestný občan města Jan Šolc

Liberec - Ani známý hokejista, bavič nebo modelka. Do pomyslné síně slávy liberecké radnice vstoupila skutečná celebrita. Filozof, vysokoškolský učitel, ale především bytostný demokrat a slušný člověk Jan Šolc. Stal se v pořadí 17. čestným občanem Liberce. Ocenění získal za mimořádné zásluhy o rozvoj města v oblasti demokracie a lidských práv.

FOTO: Pavoučí hrdina brouzdá Libercem. Recesista, nebo hlavní hrdina?

Liberec /ANKETA/ – Liberecké náměstí aktuálně okupují filmaři. Podle neoficiálních zdrojů se pod pracovním jménem Bosco skrývá pokračování Spider-Mana: Far from Home (v českém překladu daleko od domova). 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT