Nemá koncertní sál ani zkušebnu pro orchestry a výtvarná výchova se namísto v ateliéru vyučovala ve sklepě. Základní umělecká škola ve Frýdlantě, která několik desítek let sídlila v budově v Nádražní ulici, by se konečně měla přestěhovat do vhodnějších prostor. Ty našlo vedení města ve staré budově Základní školy T. G. Masaryka v Bělíkově ulici.

„Prostory jsme v minulých letech nechali opravit, mají například nová okna. Během rekonstrukce mateřských škol jsme je totiž využívali jako provizorium,“ vysvětlil starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

VÝTVARKA VE SKLEPĚ

Podle zástupce ředitelky ZUŠ Vladimíra Hrdiny jsou stávající prostory už nějakou dobu nevyhovující. Výtvarný obor se už dokonce na Bělíkovu ulici musel přestěhovat, protože už nebylo možné děti ve vlhkých a plísní sužovaných sklepních prostorách dál vyučovat. „Také technický stav budovy je špatný. Rozvody vody i elektroinstalace vyžadují rekonstrukce,“ upozornil Hrdina.

Do budovy ZŠ T. G. Masaryka by se „zuška“ mohla přesunout nejdříve v roce 2019. Loni už proběhly přípravné práce na nové využití budovy, v současnosti se začíná pracovat na architektonické studii. V příštím roce pak město vypíše výběrové řízení na projektanta. O tom, jakou prioritu bude mít stěhování ZUŠ do nových prostor, už ale rozhodne nové zastupitelstvo.

MYSLÍ I NA DESKU

Momentálně má za sebou vedení města už tři setkání s ředitelkou školy Věrou Dunajčíkovou, jejím zástupcem i inženýrem architektem Ladislavem Davidem. „Společně jsme hledali, jaké bude nejvhodnější uspořádání prostor, kde bude nejlepší místo pro konkrétní obory, kudy bude řešen vstup nebo kde budou šatny,“ vysvětlil starosta a dodal, že stávající vedení Frýdlantu by chtělo vyřešit také prostor před školou, kde se nachází pamětní deska T. G. Masaryka. „Ta je v současné době trochu pozapomenutá,“ poznamenal starosta.

Stěhování do Bělíkovy ulice má však podle zástupce ředitelky i jiné výhody. „Umístěním doprostřed největšího sídliště ve Frýdlantu odpadne řadě žáků cesta přes celé město,“ uzavřel Vladimír Hrdina.