„Úplně se mi vybavila situace před 10 lety, kdy nám voda zaplavila dům a všechno, co v něm bylo. Zavolala jsem hned dceři, ta přijela s manželem a pomohli nám odstěhovat nábytek a spotřebiče do prvního patra. Zabalila jsem si to nejnutnější a odjela k nim do bezpečí,“ popsala sobotní ráno Deníku Eva Kropáčková z Raspenavy.

Nebyla jediná, které 3. povodňový stav na Smědé připomněl povodně z roku 2010. Tehdy povodně zasáhly Liberecko, Frýdlantsko a Českolipsko a způsobily škodu za více než 8 miliard korun. V jejich důsledku přišlo o život 5 lidí.

Povodně v letech 2010 a 2011

Na Liberecku se prudce zvedla hladina říčky Jeřice v Mníšku, Chrastavě a následně i Nisa v Bílém Kostele, Chotyni a Hrádku nad Nisou až o čtyři metry. Mníšek, křižovatka na Frýdlant.
ZÁPLAVY: Frýdlantsko, nejhorší situace na Smědé a Řasnici
Na řece Smědé je na cestě vody z Jizerských hor první na řadě obec Bílý Potok.
Povodně udeřily! Opět po roce

Letošní velkou vodu se podařilo zvládnout bez lidských obětí a větších škod na majetku. Zčásti pomohla protipovodňová opatření, která ve vesnicích v povodí Smědé vznikla. „Pomohl nám val, který tu vznikl za několik desítek milionů. I když se voda přiblížila až k jeho okraji, díky němu nedošlo k rozlití a zaplavení domů,“ řekl Štěpán Kobrle z Vísky.

Povodňoví turisté

Dramatický průběh zvyšování hladiny Smědé sledovali nejen místní, ale monitorovali ho i profesionální a dobrovolní hasiči a policie. Kvůli situaci na řekách Smědá a Řasnice zasedl ve Frýdlantu také krizový povodňový štáb. Nejhorší situace byla přímo ve Višňové, která zůstala odstřihnutá od okolních obcí, když se Smědá vylila z koryta a zaplavila silnice a louky v okolí.

„V obci Višňová zasahovalo dopoledne 13 jednotek hasičů a na pomoc tam dorazil také obojživelný pásák Hägglunds BV206 ze stanice Liberec, který evakuoval několik lidí z jejich domovů. Dva z nich byli v evakuačním centru obce, ostatní u svých příbuzných, “ popsal průběh mluvčí hasičů David Kořínek.

V Raspenavě se řeka vylila z koryta

Zdroj: Deník / Petr Vodseďálek

V Novém Městě pod Smrkem, Bílém Potoce a Frýdlantě hasiči čerpali vodu ze zatopených prostorů a v Raspenavě zabezpečovali domy pomocí pytlů s pískem. Na večer přestalo pršet a situace se uklidnila. „Toky postupně klesají a po konzultaci jsme se rozhodli, že nebudeme vyhlašovat stav nebezpečí. Současnou povodňovou situaci jsme schopni zvládnout dostupnými prostředky, které jsou na místě k dispozici. Pevně věřím, že avizovaný déšť během noci nakonec nebude tak silný,“ řekl Martin Půta po zasedání povodňového štábu.

Neděle byla klidnější

Intenzita dešťových srážek se opravdu snížila a situace zůstala stabilní až do nedělního poledne, kdy začalo opět pršet. V některých oblastech začala hladina Smědé opět stoupat, ale už se nedostala do úrovně předešlého dne. Částečně se podařilo obnovit provoz úpravny vody v Bílém Potoce, který byl kvůli povodni přerušen a reálně hrozilo, že oblast zůstane bez pitné vody.

Na Smědé ve Frýdlantě byl v 10.30 vyhlášen první stupeň povodňové aktivity.
VIDEO: Situace na Frýdlantsku je stabilní. Úpravna vody v znovu funguje

Situace se stabilizovala v neděli večer, kdy hladiny řek začaly pomalu klesat a města a obce postupně začaly plánovaly úklid. „Úklid od pytlů s pískem začne v pondělí. Veškeré požadavky na úklid povodňových škod v jednotlivých objektech soukromých a právnických osob mohou občané města i nadále směřovat v případě Frýdlantu na Stanislava Sochu 602 581 854,“ vzkázal starosta Dan Ramzer.