Do projektu nazvaného „Znovu použitelné kelímky pro Mikroregion Frýdlantsko“ se na Frýdlantsku zapojily vedle Frýdlantu i obce Bílý Potok, Bulovka, Dětřichov, Dolní Řasnice, Horní Řasnice, Jindřichovice pod Smrkem, Lázně Libverda, Raspenava a Višňová. Každá z vyjmenovaných obcí získala kromě znovupoužitelných kelímků také vlastní myčku na ně.

Kelímky na kávu či čaj vyrobené z kombinace plastové folie a papíru nebo jednorázových kelímků především z plastu sice recyklovatelné jsou, ale stále se jedná o vznikající odpad. Hlavní myšlenkou projektu je na akcích používat kelímky na nápoje opakovaně, tak aby zbytečně nevznikal plastový či směsný komunální odpad.

Frýdlantsko má svoje znovupoužitelné kelímky na studené i teplé nápoje.Frýdlantsko má svoje znovupoužitelné kelímky na studené i teplé nápoje.Zdroj: MÚ Frýdlant„Proto budou také kelímky zálohované, aby byly účastníky akcí vráceny a mohly se znovu použít na dalších akcích. Obce musí zajistit, aby pořizovaný počet kelímků vydržel po dobu 5 let,“ uvedla projektová manažerka Mirkoregionu Frýdlantsko Anna Randáková.

Celkem bylo díky projektu pořízeno 32 400 kusů plastových kelímků o objemu 0,5 a 0,3 litru určených na studené nápoje, dále pak 4 400 kusů plastových kelímků určených na teplé nápoje o objemu 0,2 litru a 5 050 kusů tzv. „shotů“ o objemu 0,04 litru. S tímto množství vratných kelímků bude na Frýdlantsku ušetřeno 13,4 tun odpadu ročně.

Sedmý ročník soutěže Kniha roku se chystá, hlásit se lze od ledna.
Sedmý ročník soutěže Kniha roku kraje se rychle blíží, hlásit se lze od ledna

„Frýdlant získal díky dotaci 10 tisíc půllitrových a stejný počet třetinkových kelímků na studené nápoje, 2 tisíce kelímků na horké nápoje jako je svařák nebo čaj a 3 tisíce takzvaných „panákových“ kelímků. První z nich už vyzkoušel na akci Rozsvěcení vánočního stromu ve Frýdlantu koncem listopadu Sbor dobrovolných hasičů Frýdlant. Kelímky vydávali hasiči ve svém stánku oproti vratné záloze 50 korun a velmi si je pochvalují jak oni, tak návštěvníci,“ řekl starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Pro hasičský sbor, který pořádá během roku řadu akcí, je tento projekt jednoznačně přínosem. Uvědomuje si, že rapidně ubude zbytečného odpadu a zároveň také nepořádku, protože zálohovaný kelímek každý rád vrátí. „Jsem si jistý, že pokud ho někdo nevrátí sám, určitě se najde někdo jiný, kdo to za něj rád udělá,“ podotkl starosta Sboru dobrovolných hasičů Frýdlant Zdeněk Průša.

A dodává, že projektem jsou vlastně o krok napřed před událostmi, které stejně přijdou. „Jednorázové plastové kelímky čeká téměř určitě stejný osud, jako jednorázové plastové talíře, nebo příbory, které už jsou zakázané. Je jedině dobře, že jsme už dnes na tento zákaz připraveni a vybaveni,“ dodal Průša.

Hasiči v Libereckém kraji v pondělí 25. prosince zasahovali hlavně při čerpání vody ze zatopených objektů nebo prováděli protipovodňová opatření.
Hasiči na Liberecku měli na Boží hod kvůli vodě plné ruce práce

Celkový rozpočet projektu „Znovu použitelné kelímky pro Mikroregion Frýdlantsko“ byl 1 991 429,56 korun. Dotace pokryla u každé z obcí 85 % nákladů na myčku a objednané kelímky. „Konkrétně Frýdlant tedy zaplatil ze svého rozpočtu nakonec pouhých 125 398 korun,“ dodal starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Při tvorbě designu kelímků spolupracoval Mikroregion Frýdlantsko s místními grafiky. Při odběru velkého množství kelímků bylo možné vytvořit individuální potisk. Kelímky, které byly pořízeny v nižším počtu pak nesou logo Frýdlantska, které symbolizuje zelené vrcholky Jizerských hor a modrou hladinu řeky Smědé.

„Kelímky bylo možné pořídit buď ve více barvách, nebo jednobarevné, barevnost opět souvisí s počtem pořizovaných kelímků v jednotlivých obcích. Pokud obec pořídila dostatečné množství kelímků, mohly být více barevné,“ uzavřela Randáková.

S využitím tiskové zprávy