Kafka by tak mohl nahradit nebo střídat Albrechta z Valdštejna, který je ve Frýdlantu jako doma a objevuje se na skoro každé kulturní akci a má tady i své slavnosti. Oba mají jako veřejnosti známé osobnosti svůj marketingový potenciál, který se přirozeně město snaží využít, aby přilákalo další turisty a návštěvníky.

Na tom není nic špatného, naopak Frýdlant a jeho okolí si pozornost určitě zaslouží. Je tu spousta historických skvostů, stejně jako stále ještě většinou neobjevených pokladů všedního života.

Franz Kafka je navíc známý po celém světě a fakt, že ve Frýdlantu letos proběhne festival s jeho jménem v titulu, určitě přiláká i lidi, kteří v životě ve městě nebyli. Přesvědčit se o tom mohli místní, kteří dorazili na jednu z vernisáží obrazů a kreseb inspirovaných postavou spisovatele, které v minulých týdnech ve Frýdlantu proběhly.

Objevilo se tam totiž několik návštěvníků, pro které to byl důvod, proč poprvé do města přijet. Doufejme, že festival Frýdlantsko Franze Kafky i v okleštěné podobě, bude mít stejný efekt, jako výstavy známých umělců. Velký plusem je, že nejde o projekt z pera úředníků, ale stojí za ním místní i přespolní, které spojuje láska ke Frýdlantu.