Už v úterý se dělníci pustí do oprav úseků silnic na Frýdlantsku. A kraj mezitím vybírá zhotovitele dalších plánovaných staveb. Také se začíná pracovat například na opravě silnice mezi Lázněmi Libverdaa Ludvíkovem pod Smrkem. „Cílem úprav je odstranění poruch vozovky, rekonstrukce nezpevněných krajnic a odvodnění,“ popsala mluvčí hejtmanství Markéta Žitná.

VÝMĚNA ZNAČEK

Navíc se vymění dopravní značení a kvůli zvýšení povrchu se upraví i sjezdy k přilehlým domům. Kraj za práce zahrnující i přilehlý úsek silnice do Lužce zaplatí 33 milionů korun. Cesta se proto až přibližně do konce srpna zkomplikuje řidičům pendlujícím mezi Hejnicemi a Novým Městem pod Smrkem. Objízdná trasa je naplánována přes Raspenavu.

Přizpůsobit se na několik měsíců musí i autobusové spoje. Část autobusů se Lázním Libverda úplně vyhne, část do obce zajede, na obratišti se otočí a vydá se opět zpátky k Raspenavě. Změny jízdních řádů se ode dneška týkají linek 650, 651, 652, 659, 669 i 671.

ZMĚNY V DOPRAVĚ

„Neobsluhují se zastávky Lázně Libverda, Obří Sud, Nové Město pod Smrkem, Přebytek a Nové Město pod Smrkem, Ludvíkov, Jednota,“ informuje krajský koordinátor dopravy KORID LK. V Raspenavě na objízdné trase naopak vznikne nová zastávka Raspenava, odbočka Ludvíkov.

U opravovaného úseku se nachází i turisticky atraktivní Obří sud. „Určitá omezení budou, ale návštěvníci se k nám dostanou vyjma zhruba tří dnů, kdy se frézuje a pokládá povrch,“ informoval zástupce restaurace David Nulíček. Hosté i zásobování budou mít vjezd k sudu povolen.

Frýdlantska se týká i další dnes začínající uzavírka silnice, a to mezi Dolní Řasnicí a státní hranicí s Polskem. Objížďka povede přes Hajniště a Nové Město pod Smrkem, nový jízdní řád má autobusová linka 670.

Kraj získal další finance od Státního fondu dopravní infrastruktury. Spolu s evropskými dotacemi a vlastními penězi tak letos do silnic, včetně jejich údržby investuje miliardu korun. „Je to hraniční částka, za kterou můžeme v kraji během jednoho kalendářního roku opravovat, aby nedošlo ke kolapsu dopravy,“ vysvětlil hejtman Martin Půta.

Během roku se začne opravovat třeba nejvytíženější krajská silnice – ulice České mládeže v Liberci. A připravuje se i obří oprava silnice z Turnova směrem na Příšovice, Ohrazenice a Svijany. Zde má jít o nejnákladnější stavbu v historii Libereckého kraje, celkově za 220 milionů korun.