Kino Smědá nebo Valdštejn?

S nápadem dát kinu nové jméno přišla radnice teprve před několika týdny. Navrhnout ho mohl kdokoli. „Sešlo se kolem sedmi desítek návrhů. Některé se opakovaly. Třeba kino Smědá nebo Nad vodou jsme zaznamenali několikrát. Stejně jako kino Valdštejn," prozrazuje Libor Štrom z kulturního oddělení frýdlantské radnice.

Jaké jméno ale kino dostane, zatím prozradit nechce. „Odtajníme ho v pátek při slavnostním otevírání kina, v sedm hodin večer. Snad nic nezkazím tím, když alespoň nastíním, že jsme se přiklonili k názvu univerzálnímu. Možná není příliš originální, ale podle nás dobře koresponduje s domáckým charakterem kina," říká Štrom.

Premiérový film Donšajni

První snímek, který bude kino po oficiálním otevření promítat, bude český film režiséra Jiřího Menzela Donšajni. „Byla to poměrně jasná volba. Chtěli jsme film, který je teď v premiéře. Aby lidé věděli, že teď jde i ve Frýdlantu vidět něco úplně nového. No a měl to být český film, navíc jméno režiséra hovoří samo za sebe," usmívá se Štrom. Kino bude zatím promítat každý pátek, sobotu a neděli. V pátek jeden snímek, v sobotu tři a v neděli také jeden.

„Tuto sobotu bude na programu ve dvě odpoledne dětský film Oggy a škodíci, v půl šesté hrajeme film Justin: jak se stát rytířem a od osmi snímek Riddick," přibližuje nejbližší program Štrom.

Digitalizace kino zachránila

Moderní digitální promítací technologie frýdlantské kino fakticky zachránila. „Filmy na 35mm pásech, které jsme jediné mohli promítat ještě loni, se už nevyrábějí a promítat by tak kino mohlo jen snímky starší, o které ale není mezi lidmi velký zájem," řekl dříve starosta Frýdlantu Dan Ramzer. S novou technologií tak kino zase může oživit zatím omezenější kulturní nabídku města. Do budoucna se v něm plánují i promítání pro rodiče s malými dětmi nebo ženy a vrátí se i filmový klub.