Jeho součástí je i věž a katovská branka, kterou se podle pověstí vodili odsouzenci na smrt. Uvnitř věžičky je malý prostor, kam se dal v minulosti postavit žebřík a díky tomu mohl ochránce města dávat pozor na to, kdo k městu přichází. V současné době jsou hradby citlivě zrekonstruovány a jejich konzervaci ocenili památkáři natolik, že hradby postoupily do finále prestižní soutěže Patrimonium pro futoro, kterou pořádá Národní památkový ústav.

BOJ O ZÁCHRANU

„Boj o záchranu městských hradeb byl velmi dlouhý. Od koupě nevzhledného areálu mlékárny do realizace restaurování ruin městských hradeb v Okružní ulici uběhlo více jak šest let. Jsem rád, že zastupitelé Frýdlantu, ministerstvo kultury i Liberecký kraj projekt podpořili a dnes můžeme ukazovat veřejnosti kus reálné historie přímo v srdci našeho města," říká starosta Dan Ramzer.

Na Liberecku jsou jen tři města, která měla ve středověku právo na hradby. Kromě Frýdlantu to bylo ještě Jablonné v Podještědí a Český Dub. Hradby ve Frýdlantu přitom patří k těm nejzachovalejším. Starý plán ukazuje, že podél části hradeb dokonce vedl vodní příkop zbudovaný z ramena Smědé.

Vyhlášení výsledků soutěže proběhne 21. září 2016.