„Máme jen dva pediatry na plný úvazek, přičemž bychom potřebovali čtyři. Už se to takto nedá dál dělat, je tím ohroženo bezpečí pacientů,“ poznamenal pro Deník ředitel frýdlantské nemocnice Břetislav Václavík. Dva dětští lékaři podle něj mohou překlenout krátké období, dlouhodobě však nemohou zvládnout poskytovat novorozencům nepřetržitou čtyřiadvacetihodinovou péči.

Nedostatek pediatrů je v současné době celorepublikovým problémem. „Nedostatek erudovaných pediatrů a neonatologů je komplikací v Česku i v okolních zemích. Stávající populace lékařů stárne a odchází bez plnohodnotné náhrady do důchodu. Dlouho jsme se snažili získat dětské lékaře, bohužel však bez úspěchu,“ uvedl Břetislav Václavík.

Porody a péči o rodičky tak od července převezme porodnice Krajské nemocnice v Liberci, která uzavřela s frýdlantskou nemocnicí a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou dohodu o spolupráci. „Většina porodů by se ve spolupráci a za možné účasti lékařů gynekologického oddělení Nemocnice Frýdlant již v druhé polovině roku soustředila do Krajské nemocnice Liberec,“ uvedl ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný. „Liberecká nemocnice na to je připravená a je zcela určitě schopná to bez problémů zvládnout. Pro zdraví miminek to bude určitě lepší,“ podotkl Břetislav Václavík.

Jak však uvedl, v prostorách ženského oddělení Nemocnice Frýdlant i nadále zůstane technické vybavení, které v opravdu akutních případech umožní realizovat kompletní porod a následnou péči.

Ve frýdlantské nemocnici se zároveň podstatně rozšíří gynekologická péče. Po uzavření porodnice zde totiž vznikne kapacita pro rozšíření počtu lůžek pro gynekologické pacientky, které zde podstupují plánované operační výkony. Pacientky se tak operací dočkají v kratším časovém období.

Podle ředitele Krajské pobočky VZP Jiřího Benedikta se frýdlantská nemocnice již nemohla pod vlivem několika vnějších vlivů přizpůsobit trendům a standardům, které v tomto oboru prosazuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky.

Frýdlantská porodnice prováděla pouze něco kolem čtyř stovek porodů ročně, což ministerstvo v minulosti kritizovalo. Malé množství prováděných porodů je totiž jedním z rizikových faktorů kvality zdravotní péče. „Myslím si, že se nám však společně podařilo najít řešení, která spolehlivě ochrání zájmy zdraví matky i dítěte a vytvoří podmínky k poskytování garantované a vysoce kvalifikované odborné péče,“ uzavřel Benedikt.

Transporty rodiček bude stejně jako doposud zajišťovat Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje. „Pro nás, z hlediska četnosti těchto zásahů, nenastane žádná změna. Transporty budou pouze o něco delší vzhledem k umístění cílového zdravotnického zařízení,“ poznamenal náměstek záchranné služby Libereckého kraje Luděk Kramář.