Krajská nemocnice ve spolupráci s místními praktickými lékaři začala pohotovost ve Frýdlantu zajišťovat vloni 1. července poté, co tehdejší majitel nemocnice, společnost EUC, oznámil, že ji není schopný provozovat. Letos v červenci pak liberecká nemocnice koupila celý frýdlantský špitál. „Přirozeně jsme tak přenesli službu zpátky do areálu nemocnice, do budovy G,“ popsal jednatel frýdlantské nemocnice Jan Rais.

Pohotovost ovšem bude i nadále fungovat jen v pracovní dny do devíti hodin večer a o víkendech od devíti dopoledne do šesti do večera. „Směřujeme ale k tomu, abychom službu mohli po novém roce rozšířit, aby byla poskytována nepřetržitě,“ předeslal Rais.

Ten po téměř třech měsících od převzetí nemocnice hodnotí její stav pozitivně. „Podařilo se nám zmapovat vše, co v nemocnici je a není. Podařilo se nám některé provozy znovu otevřít. Znovu začala fungovat indikační poradna, gastroenterologická poradna a operativa chirurgických oborů, od nového roku plánujeme rozjet operativu v oboru urologie,“ nastínil.

„Neslibovali jsme obnovení akutní péče, ani se tou cestou nesnažíme jít. Plán pro tuto nemocnici je jednodenní operativa a následná péče,“ zopakoval Rais. Krajská nemocnice už také opustila areál oddělení následné péče v Jablonném v Podještědí, a pacienty přesunula právě do Frýdlantu.

Podle Raise se podařilo stabilizovat i personální stav, ve Frýdlantu vypomáhají také lékaři z Liberce. „Všechny pozice, které potřebujeme, jsou v tuto chvíli obsazeny. V říjnu nám přibude dalších zhruba pět sester,“ řekl.

Od nového roku pod Libercem

Od nového roku pak dojde k fúzi, během které bude frýdlantská nemocnice plně začleněna do té liberecké. „Dopad bude zejména ve zjednodušení veškerých procesů, výhody budou i v přesunu personálu. Je to stejný model, který provozujeme s turnovskou nemocnicí,“ dodal Rais.

Otázkou zůstává, jaký rozvoj čeká samotný nemocniční areál. Ten je totiž v majetku města, které si na jeho rozvoj nechává vypracovávat studii. Cílovým stavem má být podle frýdlantského místostarosty Jiřího Stodůlky uvedení nemocnice do standardu 21. století, studie navrhuje například větší využití zadní budovy a její propojení se sousední budovou pomocí krčku, který by zajistil průchod tzv. suchou nohou. „Snahou je, aby cesty pacientů a lékařů byly co nejkratší,“ řekl Stodůlka.

Město má ale na úpravy připraveno maximálně 30 milionů korun. „Už teď víme, že nám peníze nebudou stačit, z té studie vyplývají náklady okolo 80 milionů,“ uvedl Stodůlka. Vedení radnice nyní proto jedná s krajskou nemocnicí i Libereckým krajem o možné finanční výpomoci. V krajním případě by město podle Stodůlky provedlo jen nejnutnější opatření zaměřená na zlepšení zdravotní péče.