Krajští i frýdlantští zastupitelé dokument odsouhlasili již v září, čekalo se, jak se k dohodě postaví společnost EUC, která nemocnici nyní vlastní. „Další jednání se přesunou do pracovních týmů, které se budou věnovat odborným otázkám. Následovat bude ocenění celé společnosti nezávislým auditorem, prověření faktického stavu společnosti, jednání se zdravotními pojišťovnami a zaměstnanci nemocnice,“ uvedla Fulková. K převzetí by mělo dojít nejpozději do června příštího roku.

Pro Frýdlantsko je dohoda klíčová, nemocnice už v současnosti nezajišťuje nepřetržitou péči v oblasti interny ani pohotovost, do budoucna navíc hrozí, že by mohl být region v noci odkázán jen na vozy záchranné služby. „Museli bychom zajistit další výjezdovou sanitu, což by nás mohlo stát pět milionů korun ročně,“ uvedl již dříve hejtman Martin Půta. Kraj se místo toho touto částkou plánuje podílet na zajištění péče přímo ve Frýdlantu.

Podle memoranda by Krajská nemocnice Liberec ve Frýdlantu měla v dalších letech garantovat provoz oddělení následné péče s rehabilitačními lůžky, specializované ambulance, chirurgickou, gynekologickou a ortopedickou operativu, diagnostiku, a především 24hodinovou akutní péči.