„Už teď je prakticky jisté, že tam nebudou lůžková oddělení chirurgie a interny,“ uvedl generální ředitel KNL Richard Lukáš. Naráží tak na dlouhodobý nedostatek zaměstnanců, kvůli kterému současný majitel, společnost EUC, tato oddělení uzavřel. Z Jablonného v Podještědí do Frýdlantu by se měla také přestěhovat LDN.

Plány na záchranu frýdlantské nemocnice, alespoň v takovém stavu, v jakém je dnes, se budou odvíjet od počtu lidí. „Nebudeme nutit naše zaměstnance, aby šli pracovat do Frýdlantu, sami jich nemáme dost. Nemůžeme ohrozit krajskou nemocnici ve snaze zachránit frýdlantskou, která už je v takovém stavu, kdy je záchrana velmi obtížná,“ zdůraznil Lukáš.

O převzetí frýdlantské nemocnice pod KNL rozhodli letos v dubnu krajští zastupitelé. KNL za ni zaplatila 8,6 milionu, které se zavázal uhradit kraj. EUC ale podle smlouvy bude až do roku 2030 provozovat lékárnu, která ročně generuje zisk kolem tří milionů korun. Nevýhodou pro nemocnici je také údajná snaha EUC provozovat tamní laboratoře, respektive převést část jejich výkonů pod EUC Klinika Liberec (bývalý klášter).

Teď se před krajskou nemocnici staví další překážka. Nedořešený soudní spor mezi EUC a původními majiteli. Ti požadují, aby jim EUC doplatila peníze, které slíbila při tehdejším prodeji.

„Doplatkem si nás tehdy chtěli zavázat, abychom v nemocnici zůstali. Také jsme museli podepsat, že dva roky nebudeme pracovat pro jiná zařízení ve stejné funkci. Za to se zavázali vyplatit odměnu. Podmínkou ale bylo, že nemocnice dosáhne zisku,“ popsal jeden ze členů skupiny původních majitelů, někdejší ředitel Břetislav Václavík.

A právě to bylo ve sporu klíčové. EUC podle lékařů tvrdí, že zisk nevygenerovala. „K vyúčtování od pojišťoven, z něhož se hospodaření odvíjí, jsme se už nedostali,“ tvrdí Václavík. Soudní spor mezi oběma stranami se tak vleče už několik let.

ROZHODNE SOUD
Teď se lékaři rozhodli podat soudu návrh na takzvané předběžné opatření. Znamená to, že smlouva mezi krajskou nemocnicí a EUC, která má platit od pondělí, by tak s největší pravděpodobností byla neplatná a vlastníkem by tak zřejmě i nadále zůstala firma EUC. Ta jen za první čtyři měsíce letošního roku vykázala ztrátu 18 milionů. S každým měsícem se tato částka podle odhadů zvýší zhruba o dalších pět milionů.

Pro krajskou nemocnici je návrh na předběžné opatření šokem. Podle ředitele Lukáše na to nejvíc doplatí personál frýdlantské nemocnice, který se ocitne v další nejistotě. „Pokud se nepřiblíží doba, kdy tam budeme moci začít něco dělat, zdravotnictví ve Frýdlantě definitivně končí. Je to poslední šance, abychom tam přenesli své know-how a pomohli. Je mi líto zaměstnanců, protože pacienti už tam nejsou dlouhodobě, ti jezdí k nám, jich se to tolik nedotkne,“ popsal Richard Lukáš.

Bývalí majitelé chtějí podle Václavíka předběžným opatřením dosáhnout jediného. Zabránit tomu, aby zmizela řada údajů a čísel, důležitých pro vyřešení soudního sporu. Řešení problému, který může zabránit převodu nemocnice pod KNL, je přitom podle něj snadné. „Ať nám dají (EUC) správná čísla a my předběžné opatření do 10 minut stahujeme,“ tvrdí Václavík. „Jestli současná situace někoho mrzí, pak jsou to právě doktoři, kteří tu 30, někteří 40 let pracovali. Nemůžeme za to, že jsme prodali auto a teď tu místo něj stojí nepojízdný vrak,“ prohlásil.

Firma EUC koupila Nemocnici Frýdlant v roce 2013, o dva roky později kvůli nedostatku lékařů zavřela lůžkovou internu a přeměnila ji na lůžka následné péče (LDN). Od dubna 2016 nefunguje akutní interní ambulance, koncem skončila akutní chirurgická péče.

Podle praktických lékařů z regionu je ale nanejvýš nezbytné, aby zdravotnické zařízení v regionu zůstalo jako podpora. „Nedovedu si představit, že bych poslal své pacienty jen na rentgen až do Liberce, protože jsou tací, kteří na to prostě nemají,“ uvedl jeden z nich.