Jaroslav – „vězeň" ve vlastním domě

Jaroslav Horký prodělal po narození dětskou mozkovou obrnu. Ochrnul na nohy a levou ruku, má navíc zrakové postižení. Život by jemu i jeho rodině nesmírně ulehčil elektrický vozík. „Bydlíme ve Frýdlantu téměř pod rozhlednou, tudíž v kopci. A to, že máme jen mechanický vozík je pro nás obrovský problém. Jaroslav má 80 kilo a já ho do kopce už neuvezu. A rovina tu není. Jsme tak odkázaní jen na auto. Chodit na procházky kolem domu neexistuje. Můžu ho maximálně odvézt někam na rovinu a tam s ním vyjet," popisuje maminka Petra Horká.

Pojišťovna rodině na vozík, který přijde na 160 tisíc korun, nepřispěje. „Je to kvůli těžké zrakové vadě a tomu, že Jaroslav není schopen vozík sám obsluhovat," vysvětluje Horká.

Právě její žádost o příspěvek na vozík, směřovaná na město, sbírku loni odstartovala. „Zatím se na konto podařilo vybrat 6 231 korun. Sbírka ale bude probíhat až do konce června," podotkla mluvčí úřadu Alena Švejdová.

Výtěžek pomůže více lidem

Lidé mohou do sbírky přispívat jen jediným způsobem a to odesláním finanční částky na účet 2602533399/0800. „Vybrané peníze budou rozděleny mezi několik tělesně postižených, kteří žijí ve Frýdlantském výběžku. Větší část poputuje jako příspěvek na vozík, o rozdělení zbytku se rozhodne dle vybrané částky," vysvětlila Švejdová.

Maminka postiženého syna jakoukoli pomoc vítá. „Naše finanční možnosti jsou velmi omezené. Denně syna vozím do školy v Liberci, což je pro nás hodně nákladné. Budu ráda, když nám lidé tímto způsobem pomohou dosáhnout na Jardův sen," uzavřela.