Nová výrobní hala vznikla ve Frýdlantu nad kruhovým objezdem po levé straně ve směru na Kunratice. Je druhým výrobním závodem společnosti DGS v České republice, už od roku 1991 firma působí v Liberci.

„Nově získané projekty strukturálních dílů pro firmy Mercedes, Audi a BMW rozhodly o skutečnosti, že naše původní plány byly z pohledu plánované výstavby pro budoucnost firmy zcela nevhodné. Hlavním důvodem byla velikost odlitků, z tohoto vyplývající nevhodná infrastruktura závodu v Liberci, tím pádem neefektivita ve výrobě, vysoké náklady na výstavbu, stěhování technologií atd. Museli jsme tedy naše plány přehodnotit a učinit zásadní rozhodnutí, které nás logicky nasměrovalo k výstavbě nového závodu,“ vysvětlil výrobní ředitel nového závodu DGS Luboš Pfohl. Z detailního screeningu, který firma provedla v celkem 8 státech východní Evropy, vyplynulo, že byla ČR vybrána jako preferovaná lokalita i přesto, že nebyla pro výstavbu „nejlevnější variantou“.

Stavba nového závodu začala v dubnu 2021 a v červnu letošního roku proběhla kolaudace stavby a technologií a byl odstartován zkušební provoz. „Aktuálně je vše podřízeno testování technologie na všech operacích výroby strukturálních odlitků, které vyústí zákaznickými audity a následným uvolněním sériové výroby pro naše strategické zákazníky,“ dodal Luboš Pfohl.

Otevření nové pobočky ve Frýdlantu vítají. „Je malým zázrakem, že tři roky po tom, co tady firma DGS vykoupila pozemky, stojíme v hotové továrně, která je schopná vyrábět nejmodernější technologií hliníkové odlitky. Je pro Frýdlant i Frýdlantsko přínosem, protože dá v druhé fázi práci až čtyřem stovkám lidí, což samozřejmě Frýdlantsku pomůže. Průmysl tady v 90. letech dostal hodně zabrat a tohle je cesta, jak Frýdlantsko znovu ekonomicky nastartovat,“ řekl k otevření starosta Frýdlantu Jiří Stodůlka.