„Prvním společným počinem Frýdlantu a ČsOL je výstava o první světové válce, na jejíž přípravě se budou legionáři přímo podílet. Výstava bude k vidění od 3. 2. do 15. 3. ve frýdlantském muzeu," vysvětlil vedoucí odboru kultury radnice ve Frýdlantu Libor Štrom. Připojil také informaci, že poté se výstava přestěhuje do Žitavy a později ji čeká putování po městech Libereckého kraje.

Není to ale ani zdaleka jediná spolupráce, kterou Frýdlant s legionáři chystá. Na 5. února je v místním kině přichystána série přednášek o první světové válce, město se bude později podílet i na projektu legionářů nazvaném Legie 100.

Město chce veteránům i pomoci

Spolupráce s legionáři a válečnými veterány má být ale cílená i jinam. „Chceme si například díky ní sáhnout na peníze na opravu památníku obětem první světové války, jehož část je uchována na místním hřbitově. A naším záměrem je i válečným veteránům přímo pomáhat. Ve Frýdlantu žije několik z nich, kteří nasazovali životy v Afghánistánu nebo Kuvajtu. Těm chceme pomoci v praktickém životě, třeba při hledání bytu," uzavřel starosta Frýdlantu Dan Ramzer.