„Jedná se už o tradiční akci, na níž se podílí i zákonní zástupci a rodiče studentů, abychom si vytvořili krásné vztahy hned na začátku,“ řekl ředitel školy Miroslav Kudrna. Do sklizně chmele se tak zapojila například Martina Petrášková s dcerou Agátou, která nastoupila do prvního ročníku maturitního oboru Agropodnikání. Frýdlantská škola byla pro ně od začátku jasná volba, a to i z důvodu širokého využití získaných znalostí v budoucnosti. „Mám ráda zvířata a přírodu. Nejvíc se těším, až získám řidičák na traktor,“ svěřila se čerstvá studentka.

Škola plánuje uvařit ze sklizně 4 000 litrů desetistupňového piva Hospodář a 2 000 litrů dvanáctky Čeledín. Na konci října proběhne slavnostní narážení sudů ve frýdlantském pivovaru a v listopadu spatří světlo světa 1 000 litrů limitovaného piva Kočí. Pivo se vaří ze šišek chmele z odrůdy Žatecký červeňák, který má nízký obsah hořkých látek. Výsledná chuť se tak vyznačuje velkou jemností. „Letos nás oproti loňsku netrápila vůbec plíseň, za to velkou roli sehrálo sucho. Hlávky nejsou příliš velké a není jich mnoho, sklizeň je proto menší,“ přiblížil zástupce ředitele Jaroslav Palarec.

Celkem 83 prvňáčků usedlo 1. září 2022 v ZŠ, ZUŠ a MŠ Frýdlant do školních lavic.
Začala škola. Poprvé do lavic usedlo na Liberecku více než dva tisíce dětí

V blízké budoucnosti proběhne v komorním duchu vinobraní. Na naučné stezce také vyrostl jabloňový sad, který tvoří sto jabloní čtyř různých odrůd. Po školním pivu a vínu chystají do dvou let i školní mošt.

Škola ve Frýdlantu je třetí největší střední školou v Libereckém kraji. Největší zájem je mezi uchazeči o obor Veterinářství, Ekologie a životní prostředí, Agropodnikání či učební obor Zemědělec – farmář. Naopak obor Řezník – uzenář se velké popularitě netěší. „Zájem je mizivý, přestože obor podpořil stipendiem Liberecký kraj i společnost Globus. Přitom řezník se může stát nejoblíbenějším občanem vesnice či města,“ podotkl Kudrna.

Oslaví dožínky

V pátek 2. září škola oslaví třicet let od výstavby pracoviště v Bělíkově ulici. Návštěvníci se mohou těšit na komentované prohlídky, občerstvení a výstavu fotografií ze života školy. Ve Frýdlantu také proběhnou první zářijovou sobotu Krajské dožínky Libereckého kraje. Zahájí je dožínkový průvod, který projde z frýdlantského zámku městem ke kostelu Nalezení sv. Kříže, kde se uskuteční děkovná bohoslužba. „Program koncipujeme tak, abychom štědře poděkovali Zemi a zemědělcům za úrodu. Slavnostně také oceníme výherce soutěže Výrobek roku Libereckého kraje,“ informoval krajský radní zodpovědný za resort životního prostředí a zemědělství Václav Židek.

Ilustrační foto
Hledá se Babička roku Libereckého kraje, nominujte tu svoji

Na dožínkových přípravách se podílí i Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant. Učitelé a žáci oboru Zahradník vyrábí tradiční dožínkové věnce a navazují tak na zaběhlou tradici. Jakmile se v minulosti z pole odvezly všechny snopy obilí, z posledního uvila chasa velký věnec, ozdobila ho polním a lučním kvítím a následně předala hospodáři na znamení, že je hotovo. Hospodář pak tento věnec uschoval do komory a vynesl jej odtud až na Štědrý den. V tento den se z něj pak vybírala dozrálá zrníčka, kterými se krmily slepice, aby lépe nesly, a krávy, aby lépe dojily. „Vedle toho jsme i rádi přijali možnost uspořádat v parku výstavu hospodářských zvířat a zemědělské techniky, aby veřejnost mohla porovnat vývoj,“ sdělil ředitel frýdlantské školy.

Na náměstí T. G. Masaryka bude celý den otevřena tržnice regionálních potravin s více než třiceti stánky. „Kromě regionálních potravin v nich návštěvníci najdou i řemeslníky s praktickými ukázkami. Kdo bude mít zájem, může z Liberce do Frýdlantu vyrazit historickým vlakem,“ doplnil k program dožínek starosta Frýdlantu Jiří Stodůlka.