Týdenní seminář je nejstarším specializovaným kurzem v České republice, na kterém převážně mladí hudebníci a zpěváci pronikají do tajů jazzové interpretace. Letos se koná už 33. ročník.

OAŹA JAZZOVÉ INSPIRACE

„Frýdlant je pokaždý kus pozitivně prožitýho času s mladejma i starejma i s inteligentama i s pakama, a co bude existovat, bude oázou jazzové inspirace v duchu Karla Velebnýho. Kdo tam nebyl, neví, co je líheň českýho jazzu a improvizace vůbec. Ať žije," prohlásil Jiří Stivín, jeden z pravidelných lektorů letní dílny.

Specifická atmosféra, kdy se městem line jazzová hudba, přitahuje do Frýdlantu stále více lidí. Koncert lektorů na nádvoří frýdlanstkého zámku je vždy plný do posledního místa a následné koncerty účastníků dílny v Besedě přitáhnou rodinné příslušníky, známé a kamarády.

„Jazzovka začala! Je úžasné opět po roce, nebo i v některém případě po několika letech, se potkat se známými úžasnými tvářemi. Ať vám to hraje!," popřáli účastníkům kavárníci z místní osvěžovny, která vznikla vlastně taky díky jazzové dílně, aby měli muzikanti po večerech kde „jammovat."

MUZIKANTSKÉ TALENTY

Ducha Letní jazzové dílně ve Frýdlantu vdechl Karel Velebný, pod jehož laskavým dohledem začali v roce 1984 zušlechťovat mladé muzikantské talenty přední čeští a slovenští jazzmani. V roce 1989 se ředitelské funkce ujal Emil Viklický a po něm Karel Růžička, jenž prohlašuje, že Dílna ve Frýdlantu musí být, i kdyby se neměly slavit Vánoce. Pod jeho vedením se letos představí lektorský sbor ve složení: Luboš Andršt (kytara), Josef Fečo (kontrabas) Zdeněk Fišer (kytara), Rostislav Fraš (saxofony), Miroslav Hloucal (trubka), Pavel Razím (bicí nástroje), Jiří Stivín (flétny), Milo Suchomel (saxofony), Ľubomír Šrámek (klávesy), Zdeněk „Wimpy" Tichota (basová kytara), Přemysl Tomšíček (trombón), Adam Tvrdý (kytara), Boris Urbánek (klávesy) a Martin Zbrožek (housle). Ze Spojených států přijedou Lee Andrew Davison (vokál), Gary Rissmiller (bicí nástroje), Neil Wetzel (saxofony) a Skip Wilkins (vokál).

V úterý 16. srpna bude na frýdlantské radnici zahájena výstava fotografií Jazz World Photo 2016 a po vernisáži zahrají od 18 hodin na nádvoří frýdlantské radnice lektoři Letní jazzové dílny pro seniory.