Frýdlantský výběžek zasáhla zpráva o chystaných změnách na interně soukromé frýdlantské nemocnice. Od 1. září se změní lůžka na interním oddělení z akutních na lůžka následné ošetřovatelské péče. V pátek se kvůli tomu sešlo mimořádné představenstvo Mikroregionu Frýdlantsko.

„Se situací jsme byli seznámeni, zatím ale vyčkáme. Hlavním hráčem ve vyjednávání a následném postupu je v současné době město Frýdlant. Nicméně já, jako krajský zastupitel, budu celou situaci řešit s krajským radním pro resort zdravotnictví, Petrem Tulpou," uvedl po jednání předseda Mikroregionu Frýdlantsko a starosta Heřmanic Vladimír Stříbrný pro server města Frýdlant.

Záměr nemocnice vnímá v současné době spíše negativně. „Obávám se, aby to nebyl další hřebíček do rakve nemocnice Frýdlant. V minulosti už došlo ke zrušení porodnice, teď dochází k změnám na interně. Rozhodně nám to není lhostejné a budeme se snažit dosáhnout toho, aby pro obyvatele Frýdlantska nedošlo k žádnému omezení péče," dodává Vladimír Stříbrný.

Podle ředitele nemocnice Jiřího Benedikta by to ale pacienty nemělo výrazně zasáhnout. Naopak by se péče měla zkvalitnit a zlevnit. Změny se podle něj dotknou hlavně pacientů s akutními kardiologickými nebo náhlými neurologickými potížemi, které by záchranka vozila do Krajské nemocnice v Liberci. Ve Frýdlantě by zůstávali pacienti s chronickými problémy jako je cukrovka nebo vysoký tlak.

„Provedli jsme podrobnou analýzu, ze které vyplynulo, že až osmdesáti procentům z nich poskytujeme péči obdobnou ošetřovatelské. Jde z naprosté většiny o pacienty s chronickými nemocemi ve věku nad 65 let," říká. Často jde o pacienty, kteří nepotřebují přímo hospitalizaci, ale v případě výkyvu tlaku postačí třeba jen zklidnění na lůžku v denním stacionáři a pak může pacient odejít domů.

Změna nebo výpověď

Město Frýdlant zatím vyčkává, jak dopadnou jednání se zdravotními pojišťovnami, Libereckým krajem a dalšími zdravotnickými zařízeními v kraji. Situaci ale bedlivě sleduje.

„Nemocnice městu přislíbila, že po změně systému bude na interním oddělení poskytovat lepší péči na ambulancích a pohotovosti. Také, že nebude propouštět zaměstnance oddělení, a že obyvatelé Frýdlantu nepřijdou o lůžka. Že i když budou muset na zákrok vyžadující hospitalizaci delší než tři dny do jiného zdravotnického zařízení v kraji, budou se moci vrátit na doléčení do Frýdlantu, ke svým blízkým," říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

„Pokud to dodrží, jednání o nové nájemní smlouvě by mohla pokračovat, jak začala. Pokud ne, mohlo by to na ně mít výrazný dopad," dodává starosta Frýdlantu. „V extrémním případě může může jít dokonce o výpověď," upřesnil

„Malé nemocnice, jako je ta naše, již nemohou poskytovat akutní péči v rámci oddělení všeobecné interny bez přímé návaznosti na komplement a vybavení vyšších specializovaných pracovišť, říká jednatel společnosti Nemocnice Frýdlant s.r.o. a někdejší ředitel krajské záchranky Zdeněk Kubr.

Podle informací ČTK se frýdlantská nemocnice potýká i s nedostatkem lékařů. Za poslední rok podle Benedikta odešlo šest internistů a přišli dva. Pro lůžkovou část interny má nemocnice nyní tři lékaře, na ambulancích další tři. Na interně je ročně hospitalizováno kolem 800 pacientů.

O situaci bude dnes jednat vedení Krajské nemocnice v Liberci (KNL) se zástupci krajské záchranné služby (ZZS LK).

Nemocnice Frýdlant s. r. o. je jediným poskytovatelem akutní lůžkové péče ve Frýdlantském výběžku. V rámci svých oborů chirurgie, gynekologie, vnitřní lékařství a následná ošetřovatelská péče disponuje 120 lůžky včetně lůžek dlouhodobé péče. Dalšími součástmi nemocnice jsou podle jejích stránek ARO, laboratoř klinické biochemie, radiodiagnostika a rehabilitace. S celkem 230 pracovníky patří k největším zaměstnavatelům Frýdlantska.

Nemocnice od července 2013 patří skupině Euroclinicum Group. Areál a nemovitosti jsou ale v majetku města Frýdlant.